Taniejące zboża to rezultat rosnącej podaży – oceniają eksperci z BGŻ. Wielu producentów rolnych podjęło decyzję o wystawieniu ziarna na sprzedaż, gdyż potrzebne są im fundusze na zakup środków produkcji do wiosennych prac polowych. Tymczasem zbyt jest ograniczony, podobnie jak eksport, który przy obecnym kursie złotego i dużej podaży na rynku europejskim jest nieopłacalny.
Taka tendencja utrzyma się w obrocie zbożem przez kilka tygodni. Dopiero w maju i czerwcu eksperci przewidują niezbyt wysoki sezonowy wzrost cen ziarna. Skala tych ewentualnych zmian będzie zależeć przede wszystkim od prognoz na temat bilansu zbóż w nowym sezonie oraz kursu złotego wobec euro. Wpływ na ewentualne podwyżki cen zbóż może mieć też przewidywane ożywienie gospodarcze na świecie i w konsekwencji wzrost zapotrzebowania. Analitycy z BGŻ prognozują, że ceny pszenicy, jęczmienia i żyta pod koniec drugiego kwartału 2010 r. będą zbliżone do stawek z ubiegłego roku. Jedynie notowania kukurydzy mogą być o 10 – 15 proc. niższe niż przed rokiem.
Obecne obniżki cen wieprzowiny oceniane są przez ekspertów jako przejściowe. Ale przed świętami drożej już nie będzie. W handlu drobiem w najbliższych tygodniach raczej przewiduje się stopniowy wzrost cen.