Najbardziej zaawansowane są przygotowania do budowy elektrowni w Stalowej Woli, którą wspólnie realizują grupa Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Za inwestycję odpowiada powołana przez obie firmy spółka. Jak powiedział „Rz” dyrektor biura zarządu PGNiG Piotr Karaś, w II kwartale 2011 r. będzie zamknięte finansowanie prac, które aranżuje bank Pekao. Natomiast do końca stycznia zostaną uzgodnione warunki dostaw gazu dla planowanej elektrowni. Dla PGNiG to bardzo ważny projekt, oznacza bowiem w praktyce dodatkowe zapotrzebowanie i sprzedaż błękitnego paliwa – ok. 600 mln m sześc. rocznie. Elektrownia zacznie działać przed 2015 r.
Inny projekt z szansami na realizację – elektrownia w Grudziądzu – jest na bardzo wstępnym etapie. Przygotowują ją gdańska grupa Energa i irlandzki koncern ESB. Ma być oddana do użytku ok. 2016 r., ale decyzja o budowie nie zapadła. Firmy dostały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na powołanie spółki. – Zamierzamy ją powołać w styczniu, ale decyzję o budowie będzie można podjąć za półtora roku – przyznaje Piotr Kukurba z ESB International Polska. Spółka ma dopiero zlecić opracowanie studium wykonalności projektu, w trakcie przygotowania są oceny oddziaływania na środowisko. Dodatkowy czas potrzebny jest na uzyskanie pozwoleń na budowę i zdobycie finansowania.
Piotr Kukurba uważa, że obecnie warunki realizacji inwestycji są korzystniejsze niż jeszcze dwa – trzy lata temu i zapewnia, że elektrownia powstanie. Ale w praktyce nie ma takiej gwarancji, dopóki nowy inwestor Energi – Polska Grupa Energetyczna jednoznacznie nie wypowie się na temat inwestycji. Tymczasem z nieoficjalnych informacji wynika, że w zarządzie PGE może być trudno o poparcie elektrowni gazowej na tak dużą skalę. Bo zakład w Grudziądzu ma mieć moc ok. 900 MW i być największą tego typu w Polsce.
Realizacja innych dwóch projektów została definitywnie zawieszona – wspólny pomysł PGNiG i Zakładów Azotowych Tarnów oraz przedsięwzięcie planowane przez PGNiG, Energę i grupę Lotos w Gdańsku.
Z nieoficjalnych informacji wynika też, że czeski koncern CEZ wstrzymał negocjacje o zakupie gazu z PGNIG do przygotowywanej elektrowni Nowa Skawina. PKN Orlen od prawie półtora roku zapowiada przygotowania do budowy elektrowni we Włocławku. Ale zarząd koncernu ciągle nie wybrał partnera, choć negocjował z kilkoma firmami, m.in. GDF Suez.