Ruszy żegluga na Zalewie Wiślanym

W najbliższym czasie zacznie obowiązywać rosyjsko-polskie porozumienie o żegludze w Zalewie Wiślanym. Po raz pierwszy na zalew dopuszczeni będą żeglarze spoza Polski i Rosji

Publikacja: 07.03.2011 18:35

Ruszy żegluga na Zalewie Wiślanym

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Odblokowanie, po sześciu latach, żeglugi po Zalewie Wiślanym zapowiedział dziś szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

- Porozumieliśmy się z Polakami o wznowieniu żeglugi po zalewie, a także o tym, że statki trzecich bander będą wpływać tu zgodnie z rosyjskich prawem - cytuje Ławrowa agencja Interfaks.

Szef MSZ spotkał się dziś z nowym gubernatorem Kaliningradu Nikołajem Cukanowem i zapewnił go, że „odpowiedni akt normatywny znajduje się już w końcowej fazie przygotowania i w najbliższym czasie zacznie obowiązywać".

W maju 2006 r, Rosjanie jednostronnie odmówili odpraw polskich statków i zamknęli dla ruchu jedyne wejście z morza do zalewu — kontrolowaną przez siebie Cieśninę Pilawską. Stanął port w Elblągu, unowocześniony kosztem 30 mln zł (część sfinansowała Unia). Z powodu braku ruchu na zalewie port tracił rocznie 1,5 mln zł.

W trudnej sytuacji znalazły się gminy nad zalewem — Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Sztutowo, Krynica Morska które zainwestowały w nowe porty i obiekty turystyczne licząc na wpływy z rejsów pasażerskich.

We wrześniu 2009 r Donald Tusk i Władimir Putin podpisali umowę, która miała przywrócić ruch na całym Zalewie Wiślanym. Jednak umowa była ogólna. Urzędnicy obu stron dostali 30 dni na dopracowanie szczegółów, dotyczących m.in. wiz, przekraczania granicy morskiej, ruchu statków trzecich bander itp.

W umowie znalazł się punkt o ograniczeniu zanurzenia jednostek do 1,8 m, na co nie zgadzali się polscy armatorzy, bo to ograniczało ruch handlowy do barek i niewielkich statków.

W tym roku żegluga ma być pełna i swobodna - głoszą Rosjanie. Jak będzie przekonamy się gdy na Zalewie stopnieje skuwający go lód.

Biznes
Polska największym beneficjentem pożyczek na uzbrojenie?
Biznes
„NaszEauto” na hamulcu. Co dalej z rządowym programem?
Biznes
Ręczna wyrzutnia dronów. Polski wynalazek ma inwestora
Materiał Promocyjny
Koniec kodu kreskowego? Nadchodzi rewolucja z kodami QR
Biznes
Kto przejmie dane genetyczne Amerykanów? Firma 23andMe znalazła nabywcę