Radykalne kroki liberalnego gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma

Gavin Newsom był symbolem polityki progresywnej Partii Demokratycznej. Teraz zaskakuje mało liberalnymi posunięciami. Chce sobie utorować drogę do prezydentury?

Publikacja: 21.05.2025 05:11

Gavin Newsom

Gavin Newsom

Foto: REUTERS/Mike Blake

Korespondencja z Nowego Jorku

W ubiegłym tygodniu Gavin Newsom, gubernator jednego z najbardziej demokratycznych stanów, zaproponował, by wykluczyć nieudokumentowanych imigrantów z możliwości zapisywania się do finansowanego z funduszy stanowych programu opieki zdrowotnej dla najuboższych, zwanego Medi-Cal. Ci, którzy już są w tym systemie, mieliby płacić miesięczne składki.

A jeszcze w zeszłym roku Kalifornia była jednym z pierwszych stanów, które zaoferowały darmową opiekę zdrowotną dla mieszkańców o niskich zarobkach, bez względu na ich status imigracyjny. Gubernator Newsom promował ten bardzo ambitny plan jako pierwszy krok do uniwersalnej opieki zdrowotnej Kalifornii. Podobnie jak inni progresywni demokraci uważał, że umożliwienie dostępu do opieki medycznej dla biedniejszej części społeczeństwa jest moralnym obowiązkiem. Obecnie korzysta z niego 15 milionów osób, w tym 1,6 mln nieudokumentowanych imigrantów. 

Jego obecna propozycja budżetowa, która zawiera również cięcia w programie medycznym dla posiadających obywatelstwo, podobna jest do republikańskich planów uszczuplenia federalnego planu medycznego dla najuboższych Medicaid. Oraz do zamiarów prezydenta Donalda Trumpa, który naciska stany demokratyczne do odcięcia nieudokumentowanych imigrantów od wszelkich programów pomocowych.

Czytaj więcej

Wielki koszt pożarów w Los Angeles. Nie tylko w miliardach dolarów

Newsom tłumaczy, że likwidacja dostępu do darmowej opieki zdrowotnej dla imigrantów zaoszczędzi Kalifornii 6,5 miliarda dolarów do 2028 roku i pozwoli zmniejszyć 12-miliardową dziurę budżetową. – To bardzo trudny budżet. Nie chcę być w tej sytuacji, ale jesteśmy w tej sytuacji – powiedział.

Karanie bezdomnych za spanie na ulicy nie jest już okrutne?

Kilka dni wcześniej Newsom zaapelował do władz setek kalifornijskich miast, aby zakazały tworzenia obozowisk dla bezdomnych w parkach, na chodnikach i innych przestrzeniach publicznych.

– Koniec z wymówkami. Czas na wyczyszczenie naszych ulic – powiedział gubernator, naciskając na władze lokalne do wyeliminowania widocznych skutków bezdomności, jednego z największych problemów Kalifornii. W stanie tym mieszka 187 tysięcy, czyli około połowa bezdomnych Ameryki. Na tworzone przez nich obozowiska skarży się większość mieszkańców stanu. 

Administracja Newsoma przeznaczyła miliardy dolarów na programy mieszkaniowe i pomocowe dla osób bez dachu nad głową, ale jego naciski, by zlikwidować obozowiska, odczytywane są jako ideowa zmiana nastawienia do problemu bezdomności. Liberalne podejście do obozowisk dla bezdomnych to potępienie tzw. kryminalizacji bezdomności, popierały je orzeczenia federalnych sądów, określających karanie ludzi za spanie na ulicy jako „okrutne” i „niekonstytucyjne”. 

Dlaczego Gavin Newsom zmienia poglądy? „Zawsze byłem pragmatykiem”

– Niegdyś zagorzały zwolennik polityki liberalnej i zagorzały krytyk administracji Trumpa, Newsom testuje stanowisko swojej partii wobec kwestii społecznych – czytamy w  „New York Timesie”. Z jednej strony posunięcia gubernatora Gavina Newsoma to próba rozprawienia się z bolączkami Kalifornii, wśród których bezdomność, obecność dużej liczby imigrantów i dziura budżetowa wiodą prym.

– Zawsze byłem pragmatykiem – powiedział gubernator Newsom, tłumacząc, że jego decyzje wynikają z konieczności podjęcia fiskalnej odpowiedzialności.

Czytaj więcej

Ameryka. Bogaty kraj bezdomnych

Z drugiej strony komentatorzy uważają, że posunięcia, którymi robi zwrot od lewicowej polityki, z jakiej był znany, to pierwsze kroki ku kampanii prezydenckiej w 2028 roku.

– Demokratyczny gubernator Kalifornii próbuje zaskarbić sobie sympatię centrowych wyborców i zostawić za sobą swoją reputację liberała z San Francisco, bo szykuje się do kolejnego etapu swojej politycznej kariery – opiniuje Associated Press.

Za ukłon w prawą stronę podziału politycznego można też uznać jego podcast, do którego zaprasza ostatnio mocno konserwatywne postacie, takie jak skrajnie prawicowy podcaster Charlie Kirk czy Steve Bannon, który pomógł Donaldowi Trumpowi dojść za pierwszym razem do władzy.

Niegdyś na bardzo wczesnym etapie cyklu wyborczego niektórzy po cichu przygotowywali start w prawyborach, teraz politycy Partii Demokratycznej z dużym wyprzedzeniem otwarcie mówią o swoich zamiarach

– Chce przedstawić się jako bardziej umiarkowany. Ale moim zdaniem klamka już dawno zapadła, jeśli chodzi o polityczne zdefiniowanie Gavina Newsoma – powiedział w wywiadzie dla AP Boyd Brown komentator i działacz Partii Demokratycznej. Inni przewidują, że jego prezydenckie ambicje ucierpią przez próby przedefiniowania się na bardziej centrowego polityka nie mniej niż przez niedomykający się budżet.

Inni kandydaci na kandydatów w wyborach prezydenckich 2028

Gavin Newsom jest jednym z wielu potencjalnych kandydatów na prezydenta, którzy pojawiają się na politycznym horyzoncie w USA z tak dużym wyprzedzeniem. To nowe zjawisko. Niegdyś na bardzo wczesnym etapie cyklu wyborczego niektórzy po cichu przygotowywali start w prawyborach, teraz politycy Partii Demokratycznej otwarcie mówią o swoich zamiarach.

I tak Pete Buttigieg, sekretarz transportu w administracji Joe Bidena, a wcześniej kandydat w prawyborach prezydenckich 2020, stwierdził niedawno, że „rozważa” potencjalną kampanię w 2028 r.

Czytaj więcej

Referendum w Kalifornii może mieć wpływ na całe Stany Zjednoczone

Gubernator Kentucky Andy Beshear już tworzy podwaliny kampanijnej machiny, spotyka się z donorami, nagrywa podcast i regularnie pojawia się na ważnych wydarzeniach w kraju.

Josh Shapiro, gubernator Pensylwanii, w rozmowie z Billem Moherem w HBO chwalił się swoją umiejętnością zjednania sobie wyborców w wahającym się stanie, a Rahm Emanuel, były burmistrz Chicago i wieloletni krytyk Donalda Trumpa, stwierdził, że „trenuje” przed prawyborami i nie kryje, że chce wrócić na polityczne stanowisko. 

Korespondencja z Nowego Jorku

W ubiegłym tygodniu Gavin Newsom, gubernator jednego z najbardziej demokratycznych stanów, zaproponował, by wykluczyć nieudokumentowanych imigrantów z możliwości zapisywania się do finansowanego z funduszy stanowych programu opieki zdrowotnej dla najuboższych, zwanego Medi-Cal. Ci, którzy już są w tym systemie, mieliby płacić miesięczne składki.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Japonia: Minister odchodzi z rządu, bo powiedział, że nie płaci za ryż
Polityka
Ukraina na barkach Europy
Polityka
Obawy o zdrowie Joe Bidena. Podczas debaty w 2024 roku „to nie było zmęczenie ani nieprzygotowanie”
Polityka
Rozmowy pokojowe z Rosją. Ukraińcy wyznaczyli Zełenskiemu czerwone linie
Polityka
Brytyjczycy wybierają Unię. Porozumienie zawarte w Londynie