W naszym kraju w ramach parków i inkubatorów technologicznych działa obecnie prawie 1200 małych i średnich firm – podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Można ich już naliczyć 35, a generują łącznie ponad 20 tys. miejsc pracy. Najwięcej parków jest w województwie śląskim, a najmniej w mazowieckim. Kolejne ośrodki znajdują się w fazie budowy lub projektu. Jednym z budowanych parków jest MMC Brainville, liczą-cy 12 tys. mkw., który zostanie oficjalnie otwarty we wrześniu tego roku w Nowym Sączu. Na wybudowanie tego ośrodka zostało przyznane dofinansowanie unijne w wysokości 94,9 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wielkie zainteresowanie ofertą parków
Budowa powstającego równolegle Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych (MPTI) ma z kolei pochłonąć ponad 100 mln zł, również w dużej mierze pochodzących ze środków unijnych. Ośrodek ten tworzony jest w Pychowi- cach pod Krakowem pod auspicjami Krakowskiego Parku Technologicznego, jednego z największych parków w Polsce, w którym powstało około 7,7 tys. miejsc pracy. O nowej inwestycji, nakierowanej na teleinformatyczne technologie jutra, zadecydowało ogromne zainteresowanie tego typu przedsiębiorstw ofertą parku krakowskiego.
– Budowę MPTI rozpoczęliśmy w listopadzie 2010 roku. Pierwsze firmy wprowadzą się tam wiosną 2013 roku. Przewidujemy, że przyjmiemy ich około 100 – powiedziała „Rz” Krystyna Sadowska, dyrektor działu promocji i marketingu Krakowskiego Parku Techno- logicznego.
– MPTI będzie jednym z najnowocześniejszych parków technologicznych w Polsce – dodaje Sadowska.
12 nowych ośrodków
– W tej chwili z działania 5.3 Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” (PO IG) realizowanych jest 12 umów, które stworzą dodatkowe ponad 150 tys. mkw. po-wierzchni parkowej – powie-dział „Rz” Łukasz Sztern z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Centra transferu technologii powstają teraz w Polsce jak grzyby po deszczu – mówił prof. Jerzy Cieślik z Akademii Leona Koźmińskiego, koordynator ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Innowacyjnej Przedsiębiorczości Akademickiej (SEIPA) podczas debaty PARP „Nauka z biznesem – współpraca dla innowacyjności”.