Rio Tinto otwiera mongolskie eldorado

Na południu pustyni Gobi leżą pod ziemią ogromne zasoby miedzi i złota. Największy wydobywczy koncern świata, australijsko-brytyjski Rio Tinto, rozpoczął tam produkcję.

Publikacja: 16.07.2013 00:28

W światowej czołówce jest także polski kghm

W światowej czołówce jest także polski kghm

Foto: Rzeczpospolita

Mongolia ma w ziemi nie tylko cenne kości dinozaurów sprzed dziesiątków milionów lat, ale i wielkie złoża węgla brunatnego, miedzi fosforytów czy rzadkiego molibdenu sprzed setek milionów lat. Do tego złoto, srebro, ołów i uran.

Złoże Oyu Tolgoi zawiera co najmniej 450 tys. ton miedzi i 13 ton czystego złota i jest uznawane za jedno z największych złóż miedziowych na świecie.

Trzy lata temu licencję na Oyu Tolgoi dostała spółka joint venture Turquoise Hill Resources (66 proc.) i Erdenes Oyu Tolgoi (34 proc.). Erdenes Oyu Tolgoi należy do rządu Mongolii. Rio Tinto kontroluje natomiast Turquoise Hill Resources (ma 51 proc.) Teraz projekt wkroczył w fazę produkcyjną.

Rio Tinto ogłosił, że rozpoczyna produkcję miedziowego koncentratu. Koncern wylicza, że do czerwca tego roku do budżetu Mongolii z tytułu podatków i opłat wnoszonych przez koncern wpłynęło ok. 1,1 mld dol. Tyle samo rząd zarobił w latach 2011–2012. Rio Tinto stworzył też na złożu prawie 11 tys. miejsc pracy, a 90 proc. z nich objęli Mongołowie. Na wykształcenie i przyuczenie mongolskich pracowników Rio Tinto wydał 126 mln dol.

Inwestor wybudował na pustyni Gobi największy zakład przemysłowy, jaki kiedykolwiek stanął w Mongolii.

– Jego budowa pochłonęła tyle stali (23,1 tys. ton), że starczyłoby na postawienie trzech wież Eiffle'a. Kopalnia odkrywkowa miedzi będzie na tyle głęboka, że można w niej postawić cztery Wielkie Piramidy z Gizy jedna na drugiej. W najgłębszym miejscu kopalnia jest osiem razy głębsza od kanału La Manche. A pracujący tam taśmociąg do transportu rudy ma długość mostu Golden Gate w San Francisco – podaje obrazowo Rio Tinto w specjalnym komunikacie.

Pełną moc wydobywczą ze złoża koncern planuje osiągnąć w 2020 r. Wtedy wartość wydobytych tam surowców może sięgnąć 30 proc. mongolskiego PKB.

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona