Wyróżnienie to , zwane także "polskim noblem gospodarczym" przyznawane było po raz dwunasty. W fazie wstępnej, 58 instytucji uprawnionych do zgłaszania firm nominowało ponad 120 przedsiębiorstw, grup, laboratoriów do ubiegania się o statuetkę. Następnie kapituła nagrody, pod kierownictwem Wiesława Rozłuckiego- prezesa Rady GPW- dokonało selekcji i przedstawiło prezydentowi Komorowskiemu 15 kandydatur, po 3 w każdej z kategorii. Z tej grupy i w rozbiciu na kategorie: Innowacyjność; Obecność na Rynku Globalnym; Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu; Zielona Gospodarka i Trwały Sukces prezydent wyłonił zwycięzców. Najbardziej innowacyjna okazała się warszawska spółka Medicalgorithmics - "dostawca rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej". Jej PocketECG należy do "najbardziej zaawansowanych w świecie systemów do zdalnego monitorowania pracy serca". Za Obecność na Rynku Globalnym prezydent Komorowski wyróżnił rodzinną spółkę z Olecka potentata w zakresie budowy jachtów żaglowych. Każdego roku zakład opuszcza 260 jednostek tego typu i 1420 jachtów motorowych. Ponad dwie trzecie produkcji trafia na eksport, a prawie całościowym odbiorcą są rynki zachodnie. Rodzinna firma braci Kotów z powodzeniem działa już 24-lata.
W niezwykle ważnej dziedzinie jaką jest ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu prezydencki laur w tym roku przypadł Grupie Polskie Składy Budowlane. Jej wizytówką są niezwykle szybko rozwijająca się sieć hurtowni materiałów budowlanych. Grupa " od kilkunastu lat obejmuje swym mecenatem wydarzenia kulturalne, sportowe, społeczne i edukacyjne w regionie świętokrzyskim". W pokonanym polu, w tej kategorii, PSB pozostawiły, nominowane i wyróżniające się ING Bank Śląski i Mesko S.A.
Półwieczną tradycją szczycą się Zakłady Azotowe Puławy S.A. (Grupa Azoty), które prezydent Komorowski wyróżnił w kategorii "Zielona Gospodarka". Firma specjalizująca się w wytwarzaniu, nieobojętnych dla środowiska, nawozów sztucznych dokłada bardzo wielu starań by zneutralizować ewentualne szkody dla natury. W ramach Ramowego Systemu Zarządzania "Responsible Care" co roku "deklaruje ponadnormatywne działania na rzecz bezpieczeństwa środowiskowego i tylko na budowę instalacji odsiarczania spalin przeznaczyła w zeszłym roku 250 mln. zł.
Całkowicie nową kategorią w prezydenckiej nagrodzie gospodarczej jest "Trwały Sukces. Pierwszym laureatem została tu specjalizująca się w piankach budowlanych Selena FM z Wrocławia. Firma ta "jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi." W jej ramach działa blisko 30 spółek na całym świecie.
Bronisław Komorowski podczas poznańskiej Gali wręczania nagród nawiązywał do obchodów 25-lecia Wolności. Mówił, że za kilka dni będzie w Warszawie uczestniczyć w wmurowaniu tablicy upamiętniającej zniesienie cenzury w naszym kraju i nastania wolności słowa, bo - jak mówił- tak jak w Biblii wpierw zawsze jest słowo i wolna myśl. Symbolem wolności, równie ważnym dla niego, jest pobliski, były gmach Komitetu Centralnego PZPR, w którym obecnie mieści się Giełda Papierów Wartościowych. Prezydent podkreślał w Poznaniu, że jest to symbol przemian, które dokonały się w naszym kraju. Nawoływał jednak, by nie spoczywać na laurach, bo każdy zaniedbany sukces może się obrócić w gospodarczą klęskę. Postulował także, by święto wręczania nagród było także dniem obrachunku. Wyliczenia ile zrobiono dla ułatwienia działalności przedsiębiorców i ile pojawiło się nowych utrudnień. "Musimy myśleć w kategorii przyszłych pokoleń"- mówił. Właśnie dla tych, którzy przyjdą po nas dzisiaj albo nawarstwiają się sukcesy prowadzące do dobrobytu, albo rosną trudności, z którymi oni będą musieli się borykać.