Koniec Eldorado w IT. Sankcje na Rosję bez USA. Honda stawia na hybrydy

Branża IT mierzy się z długami i falą zwolnień, USA nie poprze nowych sankcji na Rosję, a Honda ogranicza inwestycje w elektryki. Turcja z kolei liczy na skok gospodarczy po zakończeniu trwającego 40 lat, wewnętrznego konfliktu.

Publikacja: 21.05.2025 07:30

W dzisiejszym podcaście „Twój Biznes” między innymi:

Branża IT w kryzysie: zadłużenie rośnie, nadchodzi fala zwolnień

Z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że firmy z sektora IT mają coraz większe problemy finansowe. W ciągu ostatniego roku długi tej branży wzrosły aż o 20 proc., osiągając poziom 317 mln zł. Liczba dłużników przekroczyła 7200 podmiotów. Eksperci wskazują, że jedną z przyczyn kryzysu są zaległości ze strony kontrahentów. Problemem staje się również postępująca automatyzacja – rozwój sztucznej inteligencji może wyeliminować wielu pracowników, zwłaszcza mniej doświadczonych. Według prognoz Manpower Group, w II kwartale 2025 roku nawet 13 proc. firm IT w Polsce planuje redukcje etatów. Szczególnie zagrożeni są juniorzy i specjaliści średniego szczebla.

USA nie poprą nowych sankcji na Rosję – Unia i Wielka Brytania działają samotnie

Ursula von der Leyen ogłosiła 18. pakiet sankcji wobec Rosji, obejmujący m.in. obniżenie limitów cenowych na ropę i uderzenie w rosyjski system bankowy. Brakuje jednak wsparcia ze strony USA – administracja Donalda Trumpa, jak zapowiedział Marco Rubio, nie zamierza eskalować presji na Moskwę. W Unii Europejskiej również nie ma jednomyślności – sprzeciwiają się m.in. Węgry. Odmienne stanowisko prezentuje Wielka Brytania – rząd Kier’a Starmera wprowadza nowe sankcje, uderzające w rosyjskie łańcuchy dostaw i instytucje finansowe wspierające Kreml. Brak zachodniej koordynacji osłabia skuteczność nacisku na Rosję.

Czytaj więcej

Ukraina na barkach Europy

Honda tnie inwestycje w elektryki – stawia na hybrydy

Japoński koncern Honda zrewidował swoje plany rozwoju elektromobilności. Firma ogłosiła, że zmniejszy nakłady na rozwój samochodów elektrycznych o 30%, koncentrując się na hybrydach. Decyzja wynika z niższego niż zakładano popytu oraz zmian regulacyjnych w Unii Europejskiej i USA. W Stanach Zjednoczonych administracja Donalda Trumpa wycofała się z obowiązku elektryfikacji floty do 2030 roku, co zmieniło perspektywę inwestycyjną.

Turcja liczy na gospodarczy przełom po zakończeniu konfliktu z PKK

Po 40 latach konfliktu z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), Turcja ogłosiła zakończenie walk w południowo-wschodniej części kraju. Minister finansów zapowiedział, że stabilizacja polityczna ma przełożyć się na silny wzrost gospodarczy i zwiększone dochody budżetowe. Straty poniesione przez kraj w wyniku konfliktu szacowane są na blisko 2 bln dolarów. Władze spodziewają się także poprawy klimatu inwestycyjnego i wzrostu wydatków konsumenckich.

Czytaj więcej

Turcja: Koniec 40-letniej wojny. Kurdowie składają broń

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

W dzisiejszym podcaście „Twój Biznes” między innymi:

Branża IT w kryzysie: zadłużenie rośnie, nadchodzi fala zwolnień

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Polska największym beneficjentem pożyczek na uzbrojenie?
Biznes
„NaszEauto” na hamulcu. Co dalej z rządowym programem?
Biznes
Ręczna wyrzutnia dronów. Polski wynalazek ma inwestora
Materiał Promocyjny
Koniec kodu kreskowego? Nadchodzi rewolucja z kodami QR
Biznes
Kto przejmie dane genetyczne Amerykanów? Firma 23andMe znalazła nabywcę