Reklama
Rozwiń

Turcja: Koniec 40-letniej wojny. Kurdowie składają broń

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), uważana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną, postanowiła rozwiązać się i zakończyć walkę zbrojną - podała zbliżona do PKK agencja prasowa Firat.

Publikacja: 12.05.2025 08:56

Abdullah Öcalan, odsiadujący wyrok dożywotniego więzienia twórca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK)

Abdullah Öcalan, odsiadujący wyrok dożywotniego więzienia twórca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), wzywał członków tej grupy do złożenia broni i rozwiązania organizacji

Foto: REUTERS/Tolga Uluturk

zew

Historyczna decyzja kurdyjskich bojowników o rozwiązaniu i rozbrojeniu w ramach nowej inicjatywy pokojowej z Turcją zapadła po czterech dekadach konfliktu zbrojnego.

Decyzja PKK może mieć istotne konsekwencje polityczne oraz jeśli chodzi o sytuację bezpieczeństwa w regionie, w tym w Syrii, gdzie siły kurdyjskie sprzymierzone są ze Stanami Zjednoczonymi (wspólnie z nimi walczyły z dżihadystami z Państwa Islamskiego).

Czytaj więcej

Lider Partii Pracujących Kurdystanu wzywa Kurdów do złożenia broni

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) rozwiązuje się i składa broń

Agencja prasowa Firat opublikowała deklarację końcową zjazdu Partii Pracujących Kurdystanu, który w ubiegłym tygodniu został zorganizowany na terenie północnego Iraku w odpowiedzi na wezwanie uwięzionego przywódcy kurdyjskich bojowników Abdullaha Öcalana.

W lutym tego roku Öcalan, który od 1999 r. przebywa w więzieniu w rejonie Stambułu, wezwał PKK do zwołania zjazdu i podjęcia formalnej decyzji o rozwiązaniu, wykonując krok na drodze do zakończenia konfliktu, w którym od lat 80. zginęły dziesiątki tysięcy osób. „Zwołajcie zjazd i podejmijcie decyzję: wszystkie grupy muszą złożyć broń a Partia Pracujących Kurdystanu musi się rozwiązać” - wzywał Öcalan w liście, którego treść przedstawiła turecka, prokurdyjska Ludowa Partia Równości i Demokracji (DEM).

1 marca PKK ogłosiła jednostronne zawieszenie broni, stawiając przy tym warunki, w tym stworzenie ram prawnych dla negocjacji pokojowych.

Uczestnik wiecu w Diyarbakir trzyma zdjęcie uwięzionego przywódcy kurdyjskich bojowników Abdullaha Ö

Uczestnik wiecu w Diyarbakir trzyma zdjęcie uwięzionego przywódcy kurdyjskich bojowników Abdullaha Öcalana. Fotografia z 27 lutego 2025 r.

Foto: REUTERS/Sertac Kayar

Sprawa kurdyjska w Turcji. O co walczyła PKK?

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) jest uważana przez Turcję, ale także przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską, za organizację terrorystyczną. Ugrupowanie zostało założone przez Abdullaha Öcalana w 1978 r. Grupa odwoływała się do marksizmu-leninizmu. W 1984 r. PKK rozpoczęła powstanie przeciw Turcji - chciała utworzenia niepodległego Kurdystanu.

W wyniku wywołanego przez PKK konfliktu zginęło ponad 40 tys. osób. Walki między kurdyjskimi milicjami a turecką armią toczyły się głównie w zamieszkiwanej przez Kurdów prowincji w południowo-wschodniej części Turcji, Partia Pracujących Kurdystanu organizowała jednak także zamachy w większych miastach, w tym w Ankarze i Stambule.

Abdullah Öcalan został schwytany przez Turków w 1998 r. w Kenii. Wydano na niego wyrok śmierci, który w 2002 r. zamieniony został na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Gdy Öcalan znalazł się w więzieniu, konflikt w południowej Turcji osłabł. W 2012 r. Turcja i Kurdowie rozpoczęli rozmowy pokojowe, ale załamały się one w 2015 r., a walki między Kurdami a turecką armią rozgorzały na nowo.

Czytaj więcej

Erdogan stawia na Kurdów. Dojdzie do przełomu w Turcji?

W październiku 2024 roku lider jednej z tureckich partii, Devlet Bahçeli, zasugerował, że Öcalan może odzyskać wolność, jeśli wezwie Kurdów do zakończenia walk. Przywódcy  Ludowej Partii Równości i Demokracji podjęli następnie rozmowy z liderem PKK.

W ostatnim czasie walki Turków z PKK koncentrowały się na terenie północnego Iraku, gdzie organizacja ta ma swoje bazy w górach. Wojska tureckie prowadziły na tym terenie działania wymierzone w Kurdów, m.in. bombardując tamtejsze bazy PKK, co władze Iraku uważały za naruszanie swojej suwerenności.

Na zjeździe PKK zapowiedziano zwrócenie się ku politycznym i demokratycznym metodom walki, i zwrócono się do społeczności międzynarodowej o pomoc.

Historyczna decyzja kurdyjskich bojowników o rozwiązaniu i rozbrojeniu w ramach nowej inicjatywy pokojowej z Turcją zapadła po czterech dekadach konfliktu zbrojnego.

Decyzja PKK może mieć istotne konsekwencje polityczne oraz jeśli chodzi o sytuację bezpieczeństwa w regionie, w tym w Syrii, gdzie siły kurdyjskie sprzymierzone są ze Stanami Zjednoczonymi (wspólnie z nimi walczyły z dżihadystami z Państwa Islamskiego).

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1230
Konflikty zbrojne
Izraelski rezerwista w Strefie Gazy: To, czy Palestyńczyk zginie, zależy od dnia i nastroju dowódcy
Konflikty zbrojne
Były minister transportu Rosji nie żyje. Znaleziono go z raną postrzałową wkrótce po dymisji
Konflikty zbrojne
Izrael–Palestyna. Tak blisko zawarcia pokoju w Strefie Gazy jeszcze nie było
Konflikty zbrojne
Oto broń, o którą Ukraina prosi Niemcy. Dziennik ujawnił tajną listę