Kuba musi przywyknąć do ciemności

Po awarii systemu energetycznego SEN w październiku przyszła pora na huragany. Oskar i Rafael niszczyły sieć, do 8 listopada przywrócono w Hawanie dostawy elektryczności zaledwie w 20 procentach. Rosja obiecała Kubie dostawę 80 tys. ton oleju napędowego w związku z kryzysem energetycznym.

Publikacja: 11.11.2024 13:21

Kuba musi przywyknąć do ciemności

Foto: AFP

Huragan Oskar przeszedł w październiku przez wschodni skraj wyspy, Rafael szalał przez dwa dni w listopadzie w zachodniej części kraju, oba zerwały setki linii przesyłowych, powaliły słupy i drzewa, uniemożliwiając łączność i komplikując usuwanie szkód.

W ostatni piątek władze podały, że krajowa sieć energetyczna zaopatruje już w energię elektryczną środkową i wschodnią część kraju, natomiast zachodnie prowincje rolnicze Pinar del Rio i Artemisa (część dawnej prowincji Hawana) są pozbawione prądu. Światło pojawiło się też w centrum Hawany i na jej wschodnich przedmieściach. Zachodnia część 2-milionowej metropolii przeżyła ostatni weekend w ciemnościach. Claudia Espinosa mieszkająca w śródmiejskim Vedado żyła bez prądu przez trzy dni. — Sytuacja jest tragiczna. Nie było wody, jedzenia, wszystko zepsuło się — powiedziała Reuterowi.

Krajowy operator sieci energetycznej UNE uprzedził, że mimo przywrócenia dostaw prądu w części kraju, deficyt mocy jest nadal duży i będzie dochodzić do przerw w dostawach. Portal informacyjny CiberCuba poinformował za dyrektorem technicznym Kubańskiej Sieci Energetycznej (UNE), Lazaro Guerra Hernandezem, że deficyt energii elektrycznej w szczycie popytu wyniesie 752 megawaty. - Po uruchomieniu bloków w Santa Cruz i Cienfuegos dostępna moc wyniesie 1916 MW, a maksymalny popyt na elektryczność 2600 MW. Nie wiadomo dlaczego obecne oficjalne prognozy tak bardzo różnią się od poprzednich, w których była mowa o maksymalnym popycie ponad 3 tys. megawatów i posiadanej mocy 1400 MW i więcej — zastanawia się CiberCuba.

Krajowy „apagón” w październiku

Przed huraganami doszło na Kubie w październiku do największej awarii całego systemu energetycznego, która pozbawiła prądu i łączności całą ludność, czyli 10 mln mieszkańców.

Zaczęło się od wyłączenia na skutek awarii 18 października największej na wyspie elektrowni w Matanzas. Zabrakło 1,64 GW mocy, połowy popytu i doszło do krachu całej sieci energetycznej dwa dni później. 21 października poinformowano o przywróceniu dostaw prądu połowie klientów w Hawanie, następnego dnia prąd docierał do 70,89 proc. mieszkańców wyspy, av24 października wznowiono pełne dostawy. Władze lokalne ogłosiły, że przyczyną tak dużej awarii był nadmierny popyt na klimatyzację w średnich i małych firmach oraz w gospodarstwach domowych. Premier Manuel Marrero przyznał z kolei w wystąpieniu telewizyjnym, że najważniejszym czynnikiem był brak paliwa w elektrowniach.

Władze odwołały wszelkie imprezy wieczorne od 18 października, zajęcia w szkołach zawieszono od piątku do środy 23 października. Hawana była pogrążona w ciemnościach, niektóre sklepy i lokale korzystały z małych generatorów, ludzie siedzieli przed domami, słuchali muzyki z radia na baterie, grali w domino. — To szaleństwo Świadczy o naszym systemie energetycznym. Nie mamy rezerw, nie ma jak podtrzymać działania kraju, żyjemy z dnia na dzień — powiedział agencji AFP Eloy Fon, 80-letni mieszkaniec stolicy. Emerytka Anabel Gonzalez ze Starej Hawany poskarżyła się Reuterowi: — Moja komórka nie działa, proszę zajrzeć do lodówki, to, co w niej było, zepsuło się.

Rosja przyśle paliwo

Rosja obiecała dostarczyć Kubie 80 tys. ton oleju napędowego o wartości 60 mln dolarów w ramach pomocy temu krajowi w związku z kryzysem energetycznym — podała agencja RIA (i Reuter) za wicepremierem Dmitrijem Czernyszenko.

Biznes
Będzie więcej pieniędzy na zbrojenia w UE? "Wielki wybuch" na obronność
Biznes
Pracowity grudzień dla Airbusa. Problemy z produkcją, masowe zwolnienia
Biznes
Co przewiduje traktat UE-Mercosur? Na pewno dalsze spory i protesty
Biznes
Rosji zabraknie czołgów. Nie ma ich z czego produkować
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Wojskowy offset jednoczy polskie firmy. Ale i zmusza do nauki
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką