Brytyjczycy od A1 weszli w polskie światłowody. Co planują?

Udziałowiec autostrady A1 sfinalizował przejęcie spółki założonej przez byłego wiceprezesa Orange Polska. Razem z nią stał się właścicielem ponad 20 dostawców szybkiego internetu w Polsce. To nie koniec – zapowiada.

Publikacja: 17.09.2024 13:34

Brytyjczycy od A1 weszli w polskie światłowody. Co planują?

Foto: Adobestock

Arcus Infrastructure Partners, czyli londyńska grupa funduszy private equity inwestująca w biznesy infrastrukturalne poinformowała dziś, że kupiła większościowy pakiet udziałów warszawskiej spółki FixMap. Nie ujawniła za ile, ale biorąc pod uwagę  skalę przejmowanego biznesu to jedna z większych transakcji na rozdrobnionym rynku dostępu do internetu w naszym kraju. 

Oficjalnie: założyciel FixMap zostaje 

O tym, że do transakcji dojdzie pisaliśmy jako pierwsi miesiąc temu. Dziś brytyjska grupa zarządzająca aktywami o wartości 23 mld euro potwierdziła nasze nieoficjalne informacje, że Piotr Muszyński, założyciel FixMap pozostanie jej mniejszościowym udziałowcem. Biznesmen, a wcześniej wieloletni wiceprezes Orange Polska odpowiedzialny za infrastrukturę zachowa też stanowisko prezesa FixMap.

“To szóste przejęcie dla trzeciego funduszu Arcusa, AEIF3 i trzecia bezpośrednia inwestycja w segment FTTT (ang. fiber to the home – światłowód do domu – red. ) po Swiss4net i E-Fiber przeprowadzonych przez jego drugi fundusz” – podano.

Przejęli sieci i 100 tys, abonentów

Piotr Muszyński założył FixMap w 2018 r. Jego firma posiłkując się finansowaniem dłużnym (emitowała obligacje i wzięła kredyt) przejęła od tamtej pory ponad 20 małych firm telekomunikacyjnych. Najczęściej byli to dostawcy dostępu do internetu z własną, lokalną infrastrukturą. Jak podał Arcus, grupa FixMap w sierpniu miała zasięg około 270 tys. gospodarstw domowych i obsługuje około 100 tys. gospodarstw domowych. Tworzący ją operatorzy świadczą zarówno usługi detaliczne, jak I hurtowe.

„Sieci FixMap zlokalizowane są głównie na obszarach półwiejskich w Polsce, gdzie gęstość zaludnienia i gęstość zabudowy jest stosunkowo niska, a możliwości alternatywnych szybkich łączy szerokopasmowych są ograniczone. Obszary te były głównymi beneficjentami programów dotacyjnych polskiego rządu mających na celu wsparcie finansowania budowy światłowodów od podstaw” – opisuje Arcus w informacji prasowej.

Arcus IP: będzie rozwój w Polsce 

Brytyjczycy nie kryją, że chcą się rozwijać w nowym dla nich segmencie w Polsce. - Arcus planuje stworzyć znaczącą wartość poprzez zarządzanie aktywami, szczególnie w odniesieniu do istniejącej działalności spółki oraz wspieranie dalszego rozwoju w ramach strategii „kup i buduj” – zapowiedziano.

Christopher Ehrke, partner zarządzający odpowiedzialny za segment cyfrowy zdradza, że Arcus analizował możliwość inwestycji w polski rynek światłowodowy od 2022 r. - Przez ten czas przyjrzeliśmy się wielu okazjom i dobrze zrozumieliśmy ten rynek. Stwierdziliśmy, że FixMap za sprawą doświadczenia i profesjonalizmu zespołu zarządzającego, mogąca pochwalić się szeregiem fuzji i przejęć, pozycjonująca się jako regionalny lider na rosnącym rynku o niskiej penetracji to bardzo dobra inwestycja dla AEIF3 – tłumaczy. – Liczymy na współpracę z Piotrem i zespołem FixMap przy realizacji kolejnej fazy wzrostu – mówi Christopher Ehrke.

Także sam Piotr Muszyński zdaje się być zadowolony z pozyskania takiego inwestora.

Arcusowi przy transakcji doradzali Kancelaria Rymarz Zdort Maruta, Trigon, PwC (od strony podatkowej i finansowej), Kearney, Arcadis (IT) i Aon (ubezpieczenie). Z kolei wśród doradców FixMap byli Santander Bank, Kancelaria WKB, EY, oraz Innside Tax.

Arcus IP nie jest pierwszą grupą private equity w polskim internecie. Kilka lat temu silne pozycje zajęli brytyjski Infracapital (grupa Prudential) i australijski  Macquarie. Orange Polska pozyskał holenderskie APG do spółki Światłowód Inwestycje, a Grupa P4 (Iliad) fundusz Infravia Capital do joint venture Polski Światłowód Otwarty. 

Arcus Infrastructure Partners, czyli londyńska grupa funduszy private equity inwestująca w biznesy infrastrukturalne poinformowała dziś, że kupiła większościowy pakiet udziałów warszawskiej spółki FixMap. Nie ujawniła za ile, ale biorąc pod uwagę  skalę przejmowanego biznesu to jedna z większych transakcji na rozdrobnionym rynku dostępu do internetu w naszym kraju. 

Oficjalnie: założyciel FixMap zostaje 

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Biznes
Miliarderka Melinda French Gates uruchamia nowy fundusz. Tylko dla kobiet
Biznes
Zmarł Ratan Tata - były prezes Tata Group. Miał 86 lat
Biznes
Najdroższy znaczek pocztowy na świecie kosztował 9,5 mln dol. Polskie też dają zarobić
Biznes
Ukraińska zbrojeniówka zaraz wystrzeli. W czasie wojny zdołano zbudować potęgę