Nie żyje jeden z najbogatszych Polaków, współtwórca firmy Nowy Styl

Znaleziono ciało Jerzego Krzanowskiego, współzałożyciela Nowego Stylu, należącego do największych producentów krzeseł w Europie.

Publikacja: 07.06.2024 13:47

Jerzy Krzanowski

Jerzy Krzanowski

Foto: materiały prasowe

Nie żyje Jerzy Krzanowski, współzałożyciel Nowego Stylu, jednego z liderów przemysłu meblarskiego w Polsce i Europie. Podkarpacka firma, która eksportuje krzesła do ponad 70 krajów, w ubiegłym roku miała przychody ze sprzedaży w wysokości 320 mln euro.

W czwartek po południu rodzina Krzanowskiego zgłosiła policji zaginięcie 54-letniego przedsiębiorcy. W piątek poszukujący go ratownicy znaleźli ciało. Przyczyny śmierci nie są na razie znane.

„Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci współzałożyciela naszej firmy Pana Jerzego Krzanowskiego. Człowieka wyjątkowego, rodzinnego i kreatywnego, wspierającego nas zawsze wspaniałymi ideami” – czytamy na stronie internetowej firmy.

Czytaj więcej

Jerzy Krzanowski, Nowy Styl: Może dojść do nieuczciwej konkurencji

Niespodziewany sukces

W przeszłości Jerzy Krzanowski wraz z bratem Adamem, notowani byli na liście najbogatszych Polaków. Założona przez nich w 1992 r. firma rozwijała się bardzo szybko. Już po pierwszym roku działalności zatrudniała ponad 100 osób, a w 8 lat później miała sprzedanych pierwszy milion krzeseł oraz duże grono klientów pozyskanych na Wschodzie, a następnie w krajach Zachodniej Europy. W roku 2007 łączna sprzedaż krzeseł sięgnęła 50 milionów.

„Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Zaczęliśmy ten biznes, by mieć pieniądze na utrzymanie rodziny i godnie żyć. Nie mieliśmy wielkich ambicji” – mówił Jerzy Krzanowski w rozmowie z redakcją „Sukcesu”. Prywatnie lubił poszukiwać nowych inicjatyw biznesowych. Twierdził, że najlepsze pomysły przychodzą mu do głowy podczas ruchu na świeżym powietrzu, dlatego regularnie jeździł na rowerze oraz uprawiał nordic walking.

Czytaj więcej

Wiele firm z Podkarpacia otwarcie mówi o swojej więzi z regionem

Dynamiczny rozwój firmy nie obył się bez przeszkód. W 2009 r. Nowy Styl boleśnie odczuł konsekwencje globalnego kryzysu gospodarczego. Z powodu słabnących wyników sprzedaży informował o konieczności zwolnienia prawie 700 osób z blisko 2,7-tysięcznej załogi. Należący do grupy kapitałowej zakład produkcyjny w Charkowie na Ukrainie już rok wcześniej zmniejszył produkcję o blisko 30 proc. Kilka lat wcześniej niepowodzeniem zakończyła się próba ekspansji na rynki Ameryki Łacińskiej – w Meksyku i Argentynie. Ta wpadka miała powstrzymać właścicieli firmy przed próbą wejścia na ryzykowny rynek Chin.

Przejęcia firm w Zachodniej Europie

W kolejnej dekadzie dla przyspieszenia wzrostu Nowy Styl obrał drogę akwizycji firm i marek o ugruntowanej pozycji rynkowej. W 2011 roku przejął niemiecką markę Grammer Office, w 2013 r. działającą w Niemczech i Holandii spółkę Rohde & Grahl, a w 2015 r. szwajcarską firmę Sitag. Zaczął także działać na rynku projektowym, zapewniając kompletne rozwiązania dla klientów międzynarodowych. Kluczem do sukcesu i dynamicznego rozwoju firmy miało być zarządzanie przez zmianę. „Mamy struktury i modele działania, które pozwalają elastycznie dopasowywać strategię biznesową do realiów rynkowych i uwarunkowań społeczno-politycznych. Wykorzystywać szanse i unikać ryzyka” – mówił Adam Krzanowski, prezes Nowego Stylu.

Czytaj więcej

Przyszłość podkarpackich firm to inwestycje i podbój zagranicznych rynków

Należąca do grupy marka Forum Seating dostarczyła m.in. fotele dla NOSPR, opery w Monachium czy londyńskiego Leicester Square Theatre. Na jej fotelach siedzieli też kibice na stadionach w Lyonie i Nicei podczas piłkarskich Mistrzostw Europy 2016, ponadto na stadionach piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku, na polskich stadionach Euro 2012 i na stadionach podczas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze.

Pod koniec ub. dekady Grupa Nowy Styl przejęła niemiecką rodzinną firmę Kusch+Co. Kolejna akwizycja było konsekwencją zaawansowania w integracji spółek przejętych w poprzednich latach i planami poszerzenia rynku. Przejęcie Kusch+Co, producenta i dystrybutora rozwiązań meblowych dla biur, lotnisk, terminali morskich, szpitali i ośrodków opieki zapewniło polskiej firmie zwiększenie udziałów w europejskim rynku biurowym i umożliwiło mocne wejście w segmenty zdrowia i transportu.

Obecnie Nowy Styl ma ponad 250 linii produktowych, 28 showroomów na całym świecie, zatrudnia ponad 3,5 tysiąca osób. Poprosiliśmy o komentarz dotyczący możliwego wpływu śmierci Jerzego Krzanowskiego na działalność biznesową spółki: - Sytuacja nie ma wpływu na bieżące działanie firmy. Pan Jerzy Krzanowski nie był w zarządzie firmy, nie pełnił też funkcji operacyjnych - przedstawiła stanowisko firmy Patrycja Grzybowska-Rybak, starszy specjalista ds. komunikacji Nowego Stylu.

Nie żyje Jerzy Krzanowski, współzałożyciel Nowego Stylu, jednego z liderów przemysłu meblarskiego w Polsce i Europie. Podkarpacka firma, która eksportuje krzesła do ponad 70 krajów, w ubiegłym roku miała przychody ze sprzedaży w wysokości 320 mln euro.

W czwartek po południu rodzina Krzanowskiego zgłosiła policji zaginięcie 54-letniego przedsiębiorcy. W piątek poszukujący go ratownicy znaleźli ciało. Przyczyny śmierci nie są na razie znane.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder