Upadłość najemcy. Jak wynajmujący może dochodzić roszczeń?

Samo ogłoszenie upadłości nie powoduje jeszcze automatycznego rozwiązania umowy najmu. Wynajmujący zostaje z umową, której najemca nie jest w stanie realizować.

Publikacja: 07.06.2024 04:30

Upadłość najemcy. Jak wynajmujący może dochodzić roszczeń?

Foto: Adobe Stock

Tarcze antykryzysowe wprowadziły uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które wstrzymało falę upadłości, umożliwiając skorzystanie z odformalizowanych procedur restrukturyzacyjnych. Nadal jednak sytuacja nie jest optymistyczna. Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba upadłości przedsiębiorstw w latach 2020-2023 była znaczna. W 2023 roku wyniosła średnio 101 upadłości na kwartał, w porównaniu do 87, 25 w roku 2022, 94 – w 2021 i 132 – w 2020 roku.

Podmioty gospodarcze nadal mają problemy z płynnością finansową. Jedną z grup, które muszą mierzyć się ze skutkami niewypłacalności, czy upadłości są wynajmujący. Obok wierzytelności wierzycieli z branży finansowych i wierzytelności publicznoprawnych, wierzytelności wynajmujących to często jedne z bardziej znaczących zobowiązań upadłych, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni najmu – czy to biurowych, czy magazynowych.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?