AI Act: czy przetwarzanie biometryczne będzie nadal możliwe

Przed wejściem w życie rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji firmy będą musiały zwiększyć rozwiązania dotyczące ochrony i powiązać je z odpowiedzialnością.

Publikacja: 09.04.2024 04:30

AI Act: czy przetwarzanie biometryczne będzie nadal możliwe

Foto: Adobe Stock

Czekamy z niecierpliwością na publikację rozporządzenia (UE) w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) i wszystko wskazuje na to, że jest to kwestia tygodni, a nie miesięcy, kiedy zacznie się wielkie odliczanie do jego stosowania. Akt ten zasadniczo będzie oddziaływał na wiele podmiotów, w tym na dostawców systemów AI, ale też na podmioty je stosujące. W pewnym stopniu będzie miał też wpływ na „zwykłych” użytkowników. O definicji systemu sztucznej inteligencji w rozumieniu AI Act pisałem już wielokrotnie na tych łamach, ale warto przypomnieć, że jest ona na tyle szeroka, że dla wielu podmiotów prawdziwą udręką będzie sama klasyfikacja procesów, systemów i protokołów w tym zakresie.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt