Dobre 30 lat leasingu. Będą kolejne rekordy

Polski rynek leasingu awansował w ciągu trzech dekad z 16. na 5. miejsce w Europie. W tym czasie firmy leasingowe sfinansowały inwestycje warte 1 bln zł.

Publikacja: 19.03.2024 03:00

Dobre 30 lat leasingu. Będą kolejne rekordy

Foto: Adobe Stock

2024 r. jest dla branży leasingowej w Polsce szczególny. 30 lat temu powstała pierwsza organizacja: Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych, która potem została przekształcona w Związek Polskiego Leasingu. ZPL zrzesza dziś 32 firmy, które odpowiadają za 90 proc. całego polskiego rynku leasingu.

Przebita bariera w branży leasingu

„Rzeczpospolita” jako pierwsza poznała raport „Leasing na ścieżce transformacji. 30 lat napędzamy gospodarkę”, przygotowany przez Związek Polskiego Leasingu wraz z firmą EY-Parthenon. Raport pokazuje, że w tym czasie nasz rynek leasingu urósł sześciokrotnie z 16 mld zł sfinansowanych aktywów w 2005 r. do 102 mld zł w 2023 r. W ubiegłym roku branża przebiła barierę 200 mld zł wartości wszystkich aktywów będących w użytkowaniu ponad 1 mln klientów. Łączna wartość inwestycji sfinansowanych leasingiem w ciągu 30 lat to aż 1 bln zł. Przez ten czas polski sektor leasingowy awansował z 16. na 5. miejsce w europejskim rynku leasingu (dane Leaseurope za 2022 r.) i jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie. Przed nami są Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.

- Pozycja leasingu rosła w Polsce razem z biznesem naszych klientów. A w 2023 r. firmy zrzeszone w ZPL sfinansowały z wykorzystaniem umowy leasingu oraz umowy pożyczki inwestycje o wartości ponad 100 mld zł – mówi Paweł Pach, prezes PKO Leasing, przewodniczący Rady ZPL.

Czytaj więcej

Wiemy, jakie auta lubią i najczęściej kupują kobiety

Rzeczywiście nasza branża leasingowa ma za sobą bardzo dobry rok. Wartość inwestycji sfinansowanych leasingiem w jednym roku pierwszy raz w historii przebiła 100 mld zł i zamknęła się kwotą 102,5 mld zł. O 1,5–2 mld zł przebiła oczekiwania branży i była o 16,3 proc. wyższa niż rok wcześniej, gdy sprzedaż sięgnęła 88,1 mld zł. Szczególnie dobry był czwarty kwartał zeszłego roku, gdy dynamika finansowania leasingiem była o 19,1 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Raport ZPL i EY pokazuje, że prawie 50 proc. PKB w Polsce jest generowane przez sektory o wysokim udziale leasingu w nakładach inwestycyjnych. A to oznacza, że ta część gospodarki, w znacznej mierze wspierana jest leasingiem. W 2022 r. leasing stanowił 27,5 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych w Polsce. Finansowanie środków ruchomych leasingiem i pożyczką leasingową jest wyższe niż finansowanie kredytem inwestycyjnym. Wartość wszystkich środków ruchomych na koniec ubiegłego roku sfinansowana leasingiem wyniosła blisko 200 mld zł, podczas gdy kredytem inwestycyjnym niecałe 170 mld zł. Już ponad połowa nowych pojazdów jest rejestrowana przez firmy leasingowe i wynajmu. – To potwierdza nasze przekonanie, że leasing jest ważnym narzędziem napędzającym gospodarkę – mówi Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.

Dobre perspektywy leasingu

Po rekordowym minionym roku branża leasingowa liczy na dwucyfrowy wzrost także w 2024 r. Ocenia, że napędzany przede wszystkim przez konsumpcję wzrost gospodarczy przyspieszy do 4 proc. Będzie więcej inwestycji prywatnych firm, korzystnych dla branży leasingowej. Dynamika wzrostu może sięgnąć 16 proc., a jego motorem pozostaną pojazdy lekkie. Pomijając nieruchomości, które są ciągle na minusie, łącznie aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe mogą w efekcie przekroczyć, wedle szacunków branży, 118 mld zł. – Leasing już dziś dla wielu przedsiębiorców jest preferowaną formą finansowania, daje większą elastyczność oraz wiąże się z mniejszym ryzykiem dla obu stron umowy. Branża będzie się transformować od „finansowania aktywów” do „zarządzania aktywami”, tworząc ekosystemy usług i dostarczać klientom bardziej kompleksowe rozwiązania. Leasing odegra istotną rolę w transformacji energetycznej wielu kluczowych dla Polski sektorów, w których branża leasingowa do tej pory była bardzo aktywna, np. transport, przetwórstwo przemysłowe czy rolnictwo – prognozuje Łukasz Sikora, partner EY-Parthenon.

Branża liczy na usunięcie barier hamujących rozwój. Wśród nich wymienia bariery regulacyjne, które uniemożliwiają pełną digitalizację sprzedaży (rejestrowanie auta w urzędzie czy wymóg podpisu kwalifikowanego przy zawieraniu umów leasingowych na odległość) oraz bariery prawne w postaci ograniczeń np. w korzystaniu z dotacji przy finansowaniu inwestycji leasingiem.

Firmy leasingowe z nadzieją patrzą na następne pięć lat. Aż 77 proc. badanych przez EY-Parthenon i ZPL uważa, że koniunktura będzie dobra, a dodatkowe 18 proc., że bardzo dobra. – Jeśli aktualne trendy dotyczące wzrostu wielkości finansowanych aktywów zostaną utrzymane, to w warunkach rozwijającej się gospodarki można się spodziewać, że w 2030 r. rynek będzie finansować rocznie aktywa o wartości 170–200 mld zł – czytamy w raporcie.

Szybciej niż w Europie

W latach 2012–2022 polski rynek leasingu rozwijał się średniorocznie ponaddwukrotnie szybciej niż cały rynek europejski i 2,5-krotnie szybciej niż np. rynek niemiecki (Polska – 10,9 proc. rocznie, Europa – 4,74 proc. rocznie, Niemcy – 3,95 proc. rocznie.). Z badania przeprowadzonego pod koniec 2023 r. przez KE wynika, że w Polsce spośród wszystkich krajów UE najwięcej firm poszukujących finansowania inwestycji (38 proc.) sięgnęło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy po leasing. Za nami znalazły się Finlandia (37 proc.), Niemcy (28 proc.), Austria (26 proc.) i Szwecja (25 proc.). ∑

2024 r. jest dla branży leasingowej w Polsce szczególny. 30 lat temu powstała pierwsza organizacja: Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych, która potem została przekształcona w Związek Polskiego Leasingu. ZPL zrzesza dziś 32 firmy, które odpowiadają za 90 proc. całego polskiego rynku leasingu.

Przebita bariera w branży leasingu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny