Plastik jest bardziej niebezpieczny niż sądzono. Jest nowy raport

- W tworzywach sztucznych – od opakowań żywności po zabawki i wyroby medyczne – znajduje się co najmniej 3000 substancji chemicznych więcej niż wcześniej szacowały agencje ochrony środowiska – wynika z raportu, który stawia pytania dotyczące zanieczyszczenia i bezpieczeństwa konsumentów.

Publikacja: 17.03.2024 15:31

Śmieci unoszą się w oceanie przy plaży Bangsaen w Chon Buri w Tajlandii

Śmieci unoszą się w oceanie przy plaży Bangsaen w Chon Buri w Tajlandii

Foto: Bloomberg

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) zidentyfikował już ok 13 000 substancji chemicznych zawartych w plastiku, to według najnowszego raportu jest ich o 3 tysiące więcej – informuje Reuters. Zespół europejskich naukowców odkrył ponad 16 000 substancji chemicznych w tworzywach sztucznych, z których jedną czwartą uważa się za niebezpieczną dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Czytaj więcej

Nowy raport: mikroplastik jest niemal we wszystkim, co jemy. Od kotletów po tofu

Substancje chemiczne z plastiku źle wpływają na nasze zdrowie

Raport, finansowany przez Norweską Radę ds. Badań Naukowych, pojawia się w momencie, gdy negocjatorzy zmagają się z opracowaniem pierwszego na świecie traktatu mającego na celu rozwiązanie problemu rosnącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Co roku produkuje się około 400 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. „Aby skutecznie rozwiązać problem zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, należy przyjrzeć się pełnemu cyklowi życia tworzyw sztucznych i zająć się problemem substancji chemicznych” – stwierdziła współautorka raportu Jane Muncke, dyrektor zarządzająca szwajcarskiej organizacji non-profit Food Packaging Forum. Chemikalia z tworzyw sztucznych mogą przedostawać się do wody i żywności. „Znajdujemy obecnie w ludzkich organizmach setki, jeśli nie tysiące substancji chemicznych znajdujących się w plastiku, a niektóre z nich powiązano z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi” – powiedział Muncke. Wśród nich są m.in. problemy z płodnością i choroby układu krążenia.

Czytaj więcej

Mikroplastikiem odżywiają się nawet nienarodzone dzieci. „Nie zatrzymamy tego”

„Kiedy przyglądamy się... produktom, których używamy na co dzień, zwykle znajdujemy setki, jeśli nie tysiące substancji chemicznych w pojedynczym produkcie z tworzywa sztucznego” – powiedział główny autor raportu Martin Wagner, toksykolog środowiskowy na Uniwersytecie Norweskim Nauki i Technologii. Kimberly Wise White, wiceprezes ds. regulacyjnych i technicznych American Chemistry Council, grupy branżowej, w której przeważają producenci tworzyw sztucznych, stwierdziła, że odkrycia mają na celu „poprawę ram zagrożeń, które ignorują narażenie w świecie rzeczywistym i dają niepełny obraz organów regulacyjnych i społeczeństwa.”

Producenci plastiku chcą promować recykling

Chociaż branża tworzyw sztucznych twierdzi, że jakikolwiek globalny traktat powinien promować recykling i ponowne użycie tworzyw sztucznych, samo zajęcie się odpadami z tworzyw sztucznych nie wystarczy, aby chronić ludzi, twierdzą autorzy raportu. Naukowcy zwrócili uwagę na potrzebę większej przejrzystości w zakresie tego, jakie chemikalia – w tym dodatki, substancje pomocnicze w przetwarzaniu i zanieczyszczenia – trafiają do tworzyw sztucznych, w tym produktów pochodzących z recyklingu. W raporcie stwierdzono, że jednej czwartej zidentyfikowanych substancji chemicznych brakuje podstawowych informacji na temat ich podstawowego składu chemicznego.

Czytaj więcej

Producenci plastiku kłamią w sprawie zalet recyklingu? Oskarżenia w raporcie

„U podstaw problemu leży chemiczna złożoność tworzyw sztucznych” – powiedział Wagner, który zasiada także w zarządzie Koalicji Naukowców na rzecz Traktatu o Skutecznych Tworzywach Sztucznych. „Często producenci tak naprawdę nie wiedzą, jakiego rodzaju chemikalia zawierają ich produkty, a to wynika z bardzo złożonych struktur tworzyw sztucznych” - dodał.

Tylko 6% substancji chemicznych występujących w tworzywach sztucznych podlega międzynarodowym regulacjom. Bez presji regulacyjnej „nie ma motywacji do ujawniania zawartości tworzyw sztucznych” – stwierdził. Rozwiązanie tego problemu mógłby pomóc traktat w sprawie tworzyw sztucznych.

Negocjacje będą kontynuowane w przyszłym miesiącu w Ottawie w Kanadzie, a ich sfinalizowanie ma nastąpić w grudniu w południowokoreańskim mieście Busan.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją