Nawet 99 proc. udziałów nie czyni jedynym wspólnikiem

To, że udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest mniejszościowy, nie oznacza automatycznie, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa.
To, że udziałowiec sp. z o.o. jest mniejszościowy, nie oznacza, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Nawet 99 proc. udziałów nie czyni jedynym wspólnikiem

Foto: Adobe Stock

Stosowaną od lat przez ZUS praktykę kwestionowania statusu wspólników dwuosobowych spółek z o.o. podważył Sąd Najwyższy w uchwale z 21 lutego 2024 r. (III UZP 8/23). Jak z niej wynika, przepis ustawy systemowej wskazujący, kiedy wspólnik spółki z o.o. jest osobą, która z tytułu prowadzenia działalności podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, jest jednoznaczny i nie można go interpretować rozszerzająco. Dotąd orzecznictwo SN dotyczące tej kwestii było niejednolite. Uchwała może więc wpłynąć na kierunek orzecznictwa i pozwolić wielu większościowym wspólnikom spółek z o.o. wygrać z ZUS sprawę o objęcie obowiązkiem ubezpieczeń.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty