Nawet 99 proc. udziałów nie czyni jedynym wspólnikiem

To, że udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest mniejszościowy, nie oznacza automatycznie, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa.
To, że udziałowiec sp. z o.o. jest mniejszościowy, nie oznacza, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Nawet 99 proc. udziałów nie czyni jedynym wspólnikiem

Foto: Adobe Stock

Stosowaną od lat przez ZUS praktykę kwestionowania statusu wspólników dwuosobowych spółek z o.o. podważył Sąd Najwyższy w uchwale z 21 lutego 2024 r. (III UZP 8/23). Jak z niej wynika, przepis ustawy systemowej wskazujący, kiedy wspólnik spółki z o.o. jest osobą, która z tytułu prowadzenia działalności podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, jest jednoznaczny i nie można go interpretować rozszerzająco. Dotąd orzecznictwo SN dotyczące tej kwestii było niejednolite. Uchwała może więc wpłynąć na kierunek orzecznictwa i pozwolić wielu większościowym wspólnikom spółek z o.o. wygrać z ZUS sprawę o objęcie obowiązkiem ubezpieczeń.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego