Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów

Pracodawca powinien każdorazowo wyrazić zgodę na rozpoczęcie urlopu przez osobę zatrudnioną, nawet jeśli przerwa w pracy wynika z ustalonego w danej firmie planu urlopów.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów

Foto: Adobe Stock

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, mając na względzie wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Należy jednak pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu nie każdy pracodawca jest zobowiązany do ustalenia takiego planu. Pracodawca będzie zobowiązany do ustalenia planu urlopu, w sytuacji gdy w zakładzie pracy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, chyba że wyraziła ona zgodę na rezygnację z jego ustalenia. Jeżeli u pracodawcy nie ma organizacji związkowej, to pracodawca samodzielnie decyduje, czy ustalenie planu urlopów w jego zakładzie pracy jest celowe, czy nie. W razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o rezygnacji z utworzenia planu terminy wykorzystania urlopów są ustalane przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona