Zobowiązanie do udostępnienia zasobów to nie wszystko

Podwykonawca, który podpisał zobowiązanie do udostępniania swoich zasobów, co do zasady nie ma obowiązku zawarcia umowy podwykonawczej. W najgorszym scenariuszu może jednak odpowiadać za szkody.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Zobowiązanie do udostępnienia zasobów to nie wszystko

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Nie budzi wątpliwości, że podmiotami, które biorą na siebie większość ryzyka związanego z wykonaniem umowy w sprawie zamówienia publicznego, w dalszym ciągu pozostają wykonawcy. Z drugiej strony od dłuższego czasu można zaobserwować wyraźną intencję ustawodawcy do zwiększania ochrony kolejnego ogniwa w łańcuchu podmiotów realizujących zamówienia publiczne, czyli podwykonawców. Nic więc dziwnego, że potencjalni zainteresowani realizacją kontraktów publicznych często z tego powodu rezygnują z bezpośredniego udziału w postępowaniach zamówieniowych na rzecz wejścia w rolę podwykonawcy. Przyjęcie strategii bycia jedynie podwykonawcą nie oznacza jednak, że regulacje ustawy – Prawo zamówień publicznych (pzp) pozostaną dla nich bez znaczenia, zwłaszcza jeżeli staną się oni podwykonawcami kwalifikowanymi, tj. udostępniającymi wykonawcy swój potencjał. W takiej sytuacji główny wykonawca będzie oczekiwał, że potencjalny kontrahent już na bardzo wczesnym etapie postępowania zamówieniowego podpisze tzw. zobowiązanie do udostępnienia swoich zasobów. Złożenie takiego dokumentu jest bowiem bezwzględnym obowiązkiem wykonawcy niespełniającego samodzielnie warunków udziału w postępowaniu, który mimo wszystko chce wziąć w nim udział przy wykorzystaniu zasobów innego podmiotu. Warto się więc zastanowić, jakie konsekwencje ma przyjęcie na siebie takiego zobowiązania przez podmiot posiadający stosowny potencjał.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP