(D)oceńmy także czarny scenariusz rozwiązań z AI

Projektując założenia systemu AI, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko spodziewane korzyści, ale także związane z nim ewentualne zagrożenia.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

(D)oceńmy także czarny scenariusz rozwiązań z AI

Foto: Adobe Stock

Systemy sztucznej inteligencji mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na człowieka, jego otoczenie czy nawet całe społeczeństwa. Wpływ ten może mieć bardzo zróżnicowany charakter i konsekwencje, w tym także negatywne. Projektując założenia systemu AI, zazwyczaj skupiamy się na tym, co chcemy osiągnąć, np. zwiększenie sprzedaży czy uproszczenie procesu dla klientów. Często pomijamy jednak ewentualne zagrożenia z nim związane. Systemy zarządzania ryzykiem – jeżeli w ogóle uwzględniają specyfikę AI – rzadko rozwiązują problemy poszczególnych procesów, w których system AI jest wykorzystywany. Tym samym, puszczając nasz system w świat rzeczywisty, narażamy siebie (organizację) oraz naszych klientów (lub całe społeczeństwa) na ryzyka, na które nie jesteśmy przygotowani.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a