Nowe obowiązki i ograniczenia w gospodarowaniu odpadami

Nowe przepisy dot. jednorazowych produktów z plastiku (SUP), rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i systemu kaucyjnego mają przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko odpadów opakowaniowych. Nakładają na wprowadzających takie produkty na rynek szereg obowiązków o charakterze finansowym oraz zmuszają ich do rewizji całego łańcucha dostaw.

Publikacja: 08.03.2024 02:00

Nowe obowiązki i ograniczenia w gospodarowaniu odpadami

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie wprowadzono szereg zmian legislacyjnych dot. gospodarowania odpadami, a kolejne rozwiązania prawne są już w trakcie przygotowania. Ubiegłoroczna implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko („Dyrektywa SUP”) rozpoczęła proces zmian w systemie gospodarowania odpadami w Polsce. Część obowiązków nałożonych na podmioty już obowiązuje, a część z nich planowana jest na najbliższe lata. Przyjęcie systemu kaucyjnego otwiera szereg nowych obowiązków nałożonych na podmioty, a rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP), choć jeszcze nie została wprowadzona w zakresie wymaganym przez prawo unijne, zapowiada przyszły kształt zmian. Poniżej przybliżamy najważniejsze obowiązki i zmiany regulacji prawnych dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów, zmniejszania wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (SUP) oraz systemu kaucyjnego.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?