Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem

Projektowane przepisy dopuszczają finansowania sporów sądowych przez podmiot niebędący jego stroną, wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem

Foto: Adobe Stock

Powództwa przedstawicielskie mogą się stać atrakcyjną okazją dla inwestorów oferujących tzw. zewnętrzne finansowanie sporów sądowych. Jednocześnie implementacja nowych przepisów obejmuje wprowadzenie możliwości badania przez sąd, w jaki sposób powództwo jest finansowane. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić nawet do odrzucenia pozwu bez merytorycznego badania zasadności roszczenia.

Przepisy dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich (dyrektywa (UE) 2020/1828) stanowią pierwszą regulację na poziomie europejskim, która odnosi się do praktyki tzw. zewnętrznego finansowania sporów (znane jako third-party funding, litigation finance lub skrót TPF). Finansowanie zewnętrzne nie jest obecnie objęte żadną szczegółową regulacją w naszym krajowym porządku prawnym. Tym samym przepisy implementujące dyrektywę będą stanowić pierwsze ustawowe potwierdzenie dopuszczalności zewnętrznego finansowania sporów, jednocześnie wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona