Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem

Projektowane przepisy dopuszczają finansowania sporów sądowych przez podmiot niebędący jego stroną, wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Powództwa przedstawicielskie z zewnętrznym finansowaniem

Foto: Adobe Stock

Powództwa przedstawicielskie mogą się stać atrakcyjną okazją dla inwestorów oferujących tzw. zewnętrzne finansowanie sporów sądowych. Jednocześnie implementacja nowych przepisów obejmuje wprowadzenie możliwości badania przez sąd, w jaki sposób powództwo jest finansowane. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić nawet do odrzucenia pozwu bez merytorycznego badania zasadności roszczenia.

Przepisy dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich (dyrektywa (UE) 2020/1828) stanowią pierwszą regulację na poziomie europejskim, która odnosi się do praktyki tzw. zewnętrznego finansowania sporów (znane jako third-party funding, litigation finance lub skrót TPF). Finansowanie zewnętrzne nie jest obecnie objęte żadną szczegółową regulacją w naszym krajowym porządku prawnym. Tym samym przepisy implementujące dyrektywę będą stanowić pierwsze ustawowe potwierdzenie dopuszczalności zewnętrznego finansowania sporów, jednocześnie wprowadzając minimalne standardy, które powinny być przestrzegane w sprawach dotyczących powództw przedstawicielskich.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?