Co trzeba wiedzieć o cyklu życia AI

Do tworzenia i rozwijania systemów AI należy podejść odpowiedzialnie. Warto uwzględnić perspektywę ISO 42001:2023 i dobre praktyki.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Co trzeba wiedzieć o cyklu życia AI

Foto: Adobe Stock

Jak podejść do tworzenia i rozwijania systemów AI z perspektywy ISO 42001:2023 i dobrych praktyk? Odpowiedź jest prosta: odpowiedzialnie. Dobrze jednak wiemy, że w praktyce nie jest to łatwe zadanie. W poprzednich artykułach z tego cyklu podkreślałem, jak istotne jest AI Governance, czyli całokształt działań, które organizacja powinna podjąć, aby zapewnić, żeby tworzenie, rozwijanie i wdrażanie systemów AI przebiegało w sposób sprawny i bezpieczny. Pod koniec roku doczekaliśmy się normy ISO/IEC 42001:2023, która jest standardem w zakresie zarządzania systemami AI i która śmiało może stanowić podstawę do budowania własnych rozwiązań. Norma jest wielowątkowa i stanowi jedynie fundament, a więc nie daje konkretnych rozwiązań, wskazując jedynie drogę dojścia. Pamiętajmy o tym, decydując się na jej wdrożenie. Taki projekt to zasoby i czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie. Jeżeli zrobimy to dobrze, to damy sobie większy komfort rozwijania narzędzi opartych na danych oraz AI, ale sam AI Governance jest procesem stale podlegającym nadzorowi i aktualizacji.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność