Bazy danych – łakomy kąsek dla hakerów

Firma musi dostosować zabezpieczenia i wewnętrzne procedury do rodzaju przechowywanej dokumentacji, również po to, aby minimalizować zagrożenia dla osób, których dane są przetwarzane.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Bazy danych – łakomy kąsek dla hakerów

Foto: Adobe Stock

Bieżące wydarzenia sprawiają, że temat danych osobowych i potrzeby właściwego ich zabezpieczenia ponownie trafiły na pierwsze strony gazet i portali internetowych. Na przełomie roku brytyjska firma EasyPark Group będąca właścicielem aplikacji do parkowania RingoGo oraz ParkMobile poinformowała o dokonanym na nią ataku cybernetycznym. Ujawniono dane obejmujące nazwiska użytkowników, ich adresy, numery telefonów wraz z adresami e-mail, a w niektórych przypadkach również fragmenty numerów kart kredytowych. Ataki ransomware – bo o takiej formie ataku mowa najczęściej – są jednym z popularniejszych cyberataków wykorzystujących mechanizm infekowania i przejmowania baz danych gromadzonych na komputerach lub wewnątrz sieci komputerowych. Celem ataku najczęściej jest uzyskanie okupu w zamian za odszyfrowanie plików z danymi, a żądanie zapłaty ma być realizowane z użyciem kryptowaluty celem zminimalizowania ryzyka śledzenia operacji i identyfikacji atakującego. Do operacji takich najczęściej wykorzystuje się fizyczne portfele kryptowalut lub konta na giełdach kryptowalut prowadzone często na fikcyjne lub pochodzące z kradzieży dane osobowe. Coraz częściej wykorzystywany mechanizm cyberataków w tej formie sprawił, że wiele podmiotów zaczęło przywiązywać większą wagę do regulowania zasad wykonywania kopii zapasowych baz danych oraz wdrażania wewnętrznych procedur nagłego reagowania na ataki. Ofiarom nierzadko trudno jest oszacować faktycznie poniesione straty, ponieważ mechanizm działania sprawców wielokrotnie przybiera postać systematycznego publikowania fragmentów skradzionych baz danych.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona