Fundacja rodzinna w strukturze transakcji M&A – korzyści i ryzyko

Fundacja rodzinna umożliwia bezpieczne akumulowanie kapitału rodzinnego, reinwestycję zgromadzonych środków oraz kontynuację działalności przez przyszłe pokolenia bez negatywnego wpływu na kondycję przekazywanego przedsiębiorstwa.

Publikacja: 30.01.2024 02:00

Fundacja rodzinna w strukturze transakcji M&A – korzyści i ryzyko

Foto: Adobe Stock

Korzystając z doświadczeń państw zachodnioeuropejskich, wzorując się na ustawodawstwie Austrii, Niemiec, Malty, Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein, polscy przedsiębiorcy otrzymali w zeszłym roku nowe narzędzie komplementarne do tradycyjnych spółek prawa handlowego, a mianowicie fundację rodzinną. Jej celem jest ułatwienie firmom rodzinnym opracowania strategii sukcesji, jednocześnie umożliwiając wykorzystanie korzyści wynikających z odpowiednich aspektów prawnych, podatkowych i ekonomicznych. Biorąc pod uwagę, że w Polsce działa obecnie ponad 800 tysięcy firm rodzinnych, które w skali roku generują łącznie przychód na poziomie 300 bilionów złotych, istniała jasna potrzeba wprowadzenia takiej regulacji legislacyjnej.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił