Pakiet redukcji obciążeń – czy jest sposobem na ograniczenie wymogów sprawozdawczych?

Komisja Europejska (KE) podjęła działania mające ograniczyć ciążące na przedsiębiorcach obowiązki dotyczące sprawozdawczości finansowej oraz sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Publikacja: 30.01.2024 02:00

Pakiet redukcji obciążeń – czy jest sposobem na ograniczenie wymogów sprawozdawczych?

Foto: Adobe Stock

Podejmując działania mające na celu zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorców działających na terenie Unii Europejskiej, w październiku Komisja Europejska (KE) przedstawiła pakiet redukcji obciążeń (ang. Burden Reduction Package). Celem tych działań jest ogólne ograniczenie ciążących na przedsiębiorcach wymogów sprawozdawczych, które mają koncentrować się na dwóch płaszczyznach – sprawozdawczości finansowej oraz sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Jak wynika ze stanowiska KE, wymogi sprawozdawcze odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu prawidłowego egzekwowania i właściwego monitorowania przepisów. Zarazem jednak tego typu wymogi mogą również powodować nieproporcjonalne obciążenia dla zainteresowanych stron, dotykając szczególnie MŚP i mikroprzedsiębiorstwa. Natomiast ich postępująca wraz z upływem czasu kumulacja może prowadzić do zbędnych, powtarzających się lub przestarzałych obowiązków.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona