Wpływ zawieszenia biegu przedawnienia na jego końcowy termin

Z końcem każdego roku kalendarzowego inicjowanych jest najwięcej mediacji, postępowań pojednawczych oraz sporów sądowych. Na koniec roku przypada bowiem przedawnienie wszystkich roszczeń, których termin wynosi co najmniej 2 lata. Zawieszenie biegu przedawnienia wpływa na jego końcowy termin, co ma istotne znaczenie zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników.

Publikacja: 29.12.2023 02:00

Wpływ zawieszenia biegu przedawnienia na jego końcowy termin

Foto: Adobe Stock

30 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja art. 121 Kodeksu cywilnego (k.c.), która w pkt 5 i 6, zastrzegła, że zainicjowanie mediacji oraz wniesienie zawezwania do próby ugodowej nie przerywają (jak dotychczas), a jedynie zawieszają bieg przedawnienia roszczeń. Działanie ustawodawcy miało przede wszystkim na celu zniwelowanie nadużywania obu tych instytucji, w szczególności zawezwań do próby ugodowej, aby przerywać bieg przedawnienia, nierzadko wielokrotnie. Nowelizacją ustawodawca dąży do zapewnienia pewności obrotu prawnego, poprzez eliminację „sztucznego” wydłużania terminu przedawnienia roszczeń.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?