Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej

Umowa o dzieło może być wykorzystywana do regulowania szeregu relacji związanych z tworzeniem dóbr niematerialnych (m.in. praw własności intelektualnej). Ma jednak też swoje ograniczenia.

Publikacja: 05.12.2023 02:00

Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej

Foto: Adobe Stock

Zawieranie umów o dzieło w przypadku, gdy ma nim być stworzenie dobra niematerialnego, prowadzi w praktyce do pewnych wątpliwości, a w niektórych przypadkach – zaskakujących rozstrzygnięć sądowych.

Główny problem jest związany z wyborem odpowiedniej umowy cywilnoprawnej względem oczekiwań strony zamawiającej, ale też wykonawcy. Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach główną motywacją dla wyboru odpowiedniej umowy są korzystniejsze ze względów podatkowych ubezpieczeń społecznych zasady rozliczenia umowy o dzieło. W przypadku umowy o dzieło nie ma obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Prowadzi to zatem do wyższego wynagrodzenia netto po stronie wykonawcy oraz niższego kosztu po stronie zamawiającego.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego