W poszukiwaniu atrakcyjnej formy oszczędzania

Polacy, mimo trudnej sytuacji budżetów domowych związanej z rekordowo wysoką w ostatnich miesiącach inflacją, ciągle myślą o odkładaniu pieniędzy.

Publikacja: 28.11.2023 21:00

Rachunek oszczędnościowy jest lepiej oprocentowany od rachunku podstawowego, a jednocześnie bardziej

Rachunek oszczędnościowy jest lepiej oprocentowany od rachunku podstawowego, a jednocześnie bardziej elastyczny od lokaty w kontekście dostępności zgromadzonych środków

Foto: AdobeStock

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, wartość depozytów gospodarstw domowych we wrześniu bieżącego roku, po raz pierwszy od czerwca roku ubiegłego przekroczyła 800 mld zł – wyniosła bowiem 814 082,9 mld zł. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 2 proc., co jest najwyższą dynamiką miesięczną od grudnia 2021 r. Z kolei w ujęciu rocznym dynamika wzrostu przekroczyła 3,6 proc.

Informacje o tym, w jakiej formie Polacy najchętniej trzymają oszczędności, przynoszą wyniki najnowszego, obejmującego III kwartał 2023 r. badania „Sytuacja na rynku consumer finance”. Jest ono przygotowywane co kwartał od 2006 r. przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Z badania wynika, że w III kwartał tego roku najwięcej, bo 55,1 proc. ankietowanych gospodarstw domowych swoje oszczędności odkłada w gotówce (w tym w analogicznym okresie rok temu było to 58,8 proc.). Na drugim miejscu znalazły się lokaty bankowe, które wskazało 39,5 proc. (wobec 36,7 proc. przed rokiem).

„Mimo wysokiej inflacji Polacy nadal trzymają oszczędności w gotówce. (…) Drugie miejsce w rankingu form oszczędzania zajęły lokaty w bankach. Wraz z podwyżkami stóp procentowych wróciły one do łask. Inne formy oszczędzania są znacznie mniej popularne. Odsetek odpowiedzi w zakresie innych wariantów niż gotówka i lokaty nie przekracza 10 proc.” – piszą autorzy raportu podsumowującego badania.

Wyrobić nawyk oszczędzania

Mając na uwadze preferencje Polaków związane z odkładaniem pieniędzy, instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i proponują interesujące, elastyczne możliwości oszczędzania. Jedną z takich instytucji jest Volkswagen Bank (dostarczający produkty bankowe w ramach Volkswagen Financial Services), który oferuje klientom rachunek oszczędnościowy Plus Konto.

Plus Konto umożliwia bezpieczne lokowanie nadwyżek finansowych, jak również kontrolowanie oszczędności. Jego założenie i prowadzenie jest darmowe, a klienci mają dostęp do swoich środków za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Co istotne, posiadając środki na rachunku oszczędnościowym, można je w każdej chwili wypłacić, dzięki czemu możliwe jest elastyczne dysponowanie i zarządzanie pieniędzmi. A najważniejsze, że nie zamraża się środków na określony czas, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lokat (w bankach w przypadku większości lokat ich zerwanie przed terminem zakończenia wiąże się z całkowitą utratą odsetek – podejście Volkswagen Banku należy tu do wyjątków).

Popularna forma lokowania pieniędzy

– Praktyka pokazuje, że Plus Konto wśród klientów Volkswagen Banku jest obok lokat terminowych najpopularniejszą formą lokowania nadwyżek finansowych z efektem oszczędzania. Zadbaliśmy o to, aby klienci mieli możliwość wygodnego oszczędzania na preferencyjnych warunkach. Nasza propozycja cechuje się bardzo korzystnym oprocentowaniem nawet do 5 proc. Założenie rachunku odbywa się zdalnie i jest absolutnie darmowe podobnie jak jego prowadzenie. Plus Konto daje swobodę oszczędzania i elastyczność, jeśli chodzi o wypłaty środków – mówi Marek Sołtysiak, dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu i Obsługi Klienta w Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce.

Taki rachunek oszczędnościowy jest lepiej oprocentowany od rachunku podstawowego, a jednocześnie bardziej elastyczny od lokaty w kontekście dostępności zgromadzonych środków. Daje również swobodę oszczędzania – nie ma wkładu minimalnego oraz określonego terminu wypłaty pieniędzy, jak ma to miejsce w przypadku lokat. To ciekawa propozycja dla osób, które chcą oszczędzać, ale nie wiedzą i nie mają zamiaru się deklarować, w jakim okresie. Dodatkowo kapitalizacja odsetek następuje w cyklach miesięcznych. Volkswagen Bank gwarantuje aż 50 proc. odsetek przy wcześniejszym ich zakończeniu. Tak więc w przypadku nagłej potrzeby można w prosty sposób przetransferować środki na zewnątrz lub też wewnątrz banku – na nasz rachunek podstawowy, z którego można bezpłatnie wypłacić pieniądze m.in. w bankomatach sieci Planet Cash, z którymi Volkswagen Bank nawiązał współpracę.

Bezpieczeństwo dzięki oszczędzaniu

Obecnie, gdy nieprzewidywalność inflacji i światowych rynków finansowych potrafią momentalnie uszczuplić zawartość portfela, warto mieć zawsze w zanadrzu bezpieczne oszczędności.

Konto oszczędnościowe takie jak Plus Konto od Volkswagen Banku pomaga osiągnąć ten cel, a co za tym idzie – nabyć tak ważną i pożądaną stabilność finansową. Produkty tego typu ze względu na swoje warunki zdobywają aktualnie coraz większą popularność.

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, wartość depozytów gospodarstw domowych we wrześniu bieżącego roku, po raz pierwszy od czerwca roku ubiegłego przekroczyła 800 mld zł – wyniosła bowiem 814 082,9 mld zł. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 2 proc., co jest najwyższą dynamiką miesięczną od grudnia 2021 r. Z kolei w ujęciu rocznym dynamika wzrostu przekroczyła 3,6 proc.

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Amerykanie szukają szpiegów w autach z Chin
Biznes
Dobry rok grupy Leonardo. Firma stawia na kosmiczne technologie
Biznes
Szokowa terapia dla turystów. Ukraińska oferta dla poszukujących mocnych wrażeń
Biznes
Borys Budka odpiera zarzuty dotyczące konkursów na prezesów spółek
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Biznes
Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć
Biznes
Wojna postawiła polską zbrojeniówkę na baczność. Oddaliśmy sprzęt za 3,5 mld euro