Wojciech Tumidalski: Informuj, ale skutecznie

Naukę od unijnego Trybunału odebrały już banki: nie wolno pomijać istotnych konsekwencji umów kredytowych. Teraz podobne lekcje płyną także z decyzji wydawanych na podstawie RODO.

Publikacja: 18.07.2023 09:06

Wojciech Tumidalski: Informuj, ale skutecznie

Foto: Adobe Stock

Fala komentarzy po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sporów frankowiczów z bankami na tle abuzywnych klauzul w ich umowach kredytowych przetoczyła się już przez media. Luksemburski Trybunał twardo stoi na wytyczonej już wcześniej linii orzeczniczej. Nie ma więc wątpliwości, że jednym z najistotniejszych warunków ważności umowy między stronami jest jej jasność i przejrzystość. Dla żadnej ze stron – a więc szczególnie dla konsumenta – nie może być tajemnicą, na czym polega ryzyko kursowe i co się stanie z jego kredytem, gdy na wysokość raty wpłyną najróżniejsze czynniki. I to obowiązek banku, by wszystko wyjaśnić jak należy, upewniając się na wszelkie sposoby, że klient zrozumiał, co mu próbowano objaśnić.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?