Czy administrator hipoteki może przejąć ją na własność?

Powstaje pytanie, czy administrator hipoteki może, w zamian za wierzytelność zabezpieczoną, przejąć na własność, w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym prowadzonym wobec właściciela obciążonej nieruchomości, samą nieruchomość obciążoną hipoteką?

Publikacja: 06.06.2023 10:37

Czy administrator hipoteki może przejąć ją na własność?

Foto: Adobe Stock

Innymi słowy jest to pytanie o to, czy administrator, przy sprzedaży nieruchomości, przy pomocy przymusu państwowego, miast zmonetyzować hipotekę, może zamienić hipotekę na nieruchomość pierwotnie ową hipoteką obciążoną? Należy pamiętać, że z utrzymaniem nieruchomości, w zależności od jej rodzaju, mogą wiązać się np. ciężary podatkowe, ciężary związane z ubezpieczeniem, ciężary związane z obowiązkiem rekultywacji, ryzyko wywłaszczenia za odszkodowaniem itp. Niekiedy w grę może wchodzić także kwestia zapłaty podatku dochodowego i obciążenie podatkiem VAT od transakcji sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość jest bowiem znacznie bardziej problematycznym surogatem hipoteki niż uzyskana w jej zamian kwota pieniężna. Przede wszystkim jednak jest to dylemat: czy wierzyciele, bez ich wyraźnej woli, ze statusu wierzyciela „zabezpieczonego” względem pierwotnego dłużnika odpowiadającego w sposób rzeczowy, mogą uzyskać status wierzyciela „niezabezpieczonego” względem administratora hipoteki?

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja