PZU tworzy największy fundusz dla startupów

Rząd zapowiada powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej funduszu, który ma wspierać młode i innowacyjne firmy.

Publikacja: 11.03.2016 13:05

PZU tworzy największy fundusz dla startupów

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Tzw. Fundusz Funduszy ma dysponować budżetem rzędu 500 mln zł, przy czym środki na rozwój innowacyjności i startupów w naszym kraju mają być z czasem coraz większe.

– Liczę, że ta kwota zostanie podwojona – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki.

W piątek resort nauki i szkolnictwa wyższego oraz PZU i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały list w sprawie współpracy w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych. To pierwszy krok do utworzenia Funduszu Funduszy. Środki na jego działalność wyłoży grupa PZU. Założenie jest takie, by zasilały go jednak kolejne firmy i fundusze, również zagraniczne.

– Chcemy, aby nasz wkład w budżet Funduszu Funduszy był powielony – zaznacza Paweł Surówka, członek zarządu PZU, odpowiedzialny za inwestycje.

Startupy i projekty, które mogą liczyć na finansowanie, będą wybierane w konkursach organizowanych przez NCBiR, które poprzez program ko inwestycji będzie katalizatorem rozwoju dla innowacyjnych spółek technologicznych.

– Zależy nam, by wsparcie uzyskały projekty o największym potencjale z szansą na szybką komercjalizację. Inwestycje w innowacyjną, opartą na wiedzy gospodarkę, wymagają ekosystemu stworzonego poprzez zaangażowanie wielu podmiotów. Należy podkreślić pozycję PZU jako najbardziej aktywnego, zaawansowanego technologicznie inwestora w tej szerokości geograficznej – podkreśla Paweł Surówka.

Strony twierdzą, że nowatorska formuła finansowania pozwoli innowacyjnym polskim projektom pokonać problem luki inwestycyjnej.

– W polskich uczelniach, instytutach badawczych i naukowych kiełkuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Często jednak ich twórcy mają trudności z dotarciem do inwestorów i pozyskaniem finansowania na realizację projektu. Kierując do nich strumień funduszy, przy jednoczesnym wykorzystaniu know-how naszych partnerów, usuwamy kolejną barierę ograniczającą komercjalizację prac badawczo-rozwojowych – twierdzi Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBiR.

Utworzenie Funduszu Funduszy jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" i wpisuje się w inicjatywę wspierania polskich startupów.

– Chcemy, by Polska gospodarka była konkurencyjna, dlatego wzrost gospodarczy musimy opierać o zasoby polskiej nauki. Powstanie tego funduszu to milowy krok na tej drodze. Budujemy ekosystem przyjazny przedsiębiorcom, którzy komercjalizują wyniki badań naukowych. Przekujemy w ten sposób potencjał rodzimych innowatorów w sukces gospodarczy – komentuje Jarosław Gowin.

Tzw. Fundusz Funduszy ma dysponować budżetem rzędu 500 mln zł, przy czym środki na rozwój innowacyjności i startupów w naszym kraju mają być z czasem coraz większe.

– Liczę, że ta kwota zostanie podwojona – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił