Sylwester zdecydowanie bez szaleństw. Polacy zostają w domach

Co czwarty Polak w związku z zakończeniem roku nie chce wydawać żadnych dodatkowych środków. Większość spędzi sylwestra w domu lub u znajomych.

Publikacja: 30.12.2022 08:47

Sylwester zdecydowanie bez szaleństw. Polacy zostają w domach

Foto: Adobe Stock

Z badania na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że 87 proc. Polaków spędzi ten dzień w domach. Popularność domówek widać od 2020 r. Wtedy powodem były względy bezpieczeństwa, tym razem to efekt wysokiej inflacja, która zmusza do ograniczania wydatków. Z badania wynika, że średnio wyniosą one 195 zł, co jest wynikiem porównywalnym z uzyskanym w roku 2021, który wynosił 186 zł (+9 zł), ale aż o 112 zł mniej niż w 2019 r.

Czytaj więcej

Świąteczne last minute bardzo staniało. Ceny o dobre 2 tys. zł niższe

Na zorganizowane imprezy w lokalach, instytucjach kultury lub pod gołym niebem wybiera się zaledwie 5 proc. Polaków, a tylko 4 proc. planuje w tym czasie jakiś wyjazd.

- Na taką sytuację największy wpływ mają oczywiście rosnące koszty życia. Polacy w tym roku stanęli przed trudnym wyborem pomiędzy wydatkami związanymi ze świątecznymi zakupami a zabawą 31 grudnia - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK). - Dla wielu już nawet przygotowanie wigilijnego stołu było wyzwaniem, dlatego kolejny już rok zabawa sylwestrowa odchodzi na dalszy plan, a zastępują ją skromne domówki lub całkowita rezygnacja z zabawy — dodaje.

Czytaj więcej

Sylwester poza domem. Mniej chętnych niż rok temu

W efekcie żadnych wydatków na Sylwestra nie planuje ponosić 24 proc. Polaków, o 7 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej, co bezpośrednio związane jest ze spędzaniem tegorocznego sylwestra w domu. Sytuacja ta dotyczy wszystkich w zbliżonym stopniu, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Wydatki powyżej 300 zł planuje zaledwie 14 proc. Polaków. W pozostałych przedziałach wydatków częstotliwość wskazywania jest porównywalna z rokiem ubiegłym – z wyjątkiem przesunięcia pomiędzy wydatkami do 100 zł, tu nastąpił spory spadek z 40 proc. do 30 procent.

Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa
Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa