Świąteczne last minute bardzo staniało. Ceny o dobre 2 tys. zł niższe

Wygrali ci, którzy z decyzją o spędzeniu Bożego Narodzenia poza domem czekali do ostatniej chwili. Biura podróży, hotele i pensjonaty nie chciały zostać z wolnymi miejscami i wyraźnie obniżyły ceny. W kraju i za granicą.

Publikacja: 20.12.2022 22:00

Bożonarodzeniowy wyjazd do Egiptu wybrało w br. 22 proc. jadących za granicę z biurem podróży. To na

Bożonarodzeniowy wyjazd do Egiptu wybrało w br. 22 proc. jadących za granicę z biurem podróży. To najbardziej popularny kierunek

Foto: shutterstock

Jeśli ktoś jest gotów spakować się w ciągu kilku godzin, ma ważne dokumenty i chce spędzić Boże Narodzenie poza krajem, to zapłaci często nawet o połowę mniej, niż osoba, która była przezorna i wykupiła wyjazd kilka tygodni temu. I są jeszcze wolne miejsca tak na wyjazdy do krajów egzotycznych, jak i w Europie.

Do końca tego tygodnia są jeszcze wolne miejsca w samolotach wylatujących na Kubę (hotel pięć gwiazdek, siedem dni) za 3000 zł, do Tajlandii na Krabi za 4999 zł, do egipskiej Taby (pięć gwiazdek) za 1600 zł, a wyjazd do Dubaju na siedem dni do hotelu czterogwiazdkowego można jeszcze w tym tygodniu trafić za 3200 zł.

Tygodniowy wyjazd ze świąteczną kolacją na Teneryfie będzie nas kosztował 4,2 tys. zł, a do Włoch autobusem pojedziemy na tydzień za 1390 zł. Tyle że w tym ostatnim wypadku trzeba jeszcze dołożyć ponad 100 euro za kolację wigilijną w Rzymie i wejściówki do muzeów. Ale to jest opcja.

Ceny z ostatniej chwili

Te wszystkie ceny są o dobre 2 tys. zł niższe, niż miesiąc temu. W przypadku Dubaju jest to aż o ponad 3,5 tys. zł mniej. Dodatkowe obniżenie kosztów bożonarodzeniowego wyjazdu jest w zasięgu mieszkańców zachodniej Polski, którzy mają bliżej do Berlina, niż np. Warszawy czy Katowic.

Czytaj więcej

Jak single spędzą Boże Narodzenie? Wolą dalekie podróże zamiast świętowania

Ceny ofert w serwisie Travelplanet.pl do Turcji w hotelu pięciogwiazdkowym z przelotem ze stolicy Niemiec zaczynają się od ok. 1700 zł. Jeśli chcemy wylecieć z polskiego lotniska, trzeba do tej kwoty dołożyć jeszcze 400–500 zł. W wypadku pięciogwiazdkowych świąt all inclusive w Egipcie (osiem dni) różnice są jeszcze większe – przy wylocie z Polski trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 3000 zł na osobę.

– Zagraniczne rezerwacje wyjazdów na Boże Narodzenie i sylwestra z biurami podróży utrzymują się na ubiegłorocznym poziomie, mimo inflacji, która spowodowała, że wypoczynek (bez ofert last minute) w tym czasie podrożał o 20 proc. w porównaniu z tym okresem w 2021 roku – z około 3500 zł do 4300 zł. Święta w polskich górach są w tym roku wyraźnie droższe niż w Alpach – mówi Radosław Damasiewicz, prezes firmy Travelplanet.pl .

Krótszy urlop

Dlatego inaczej wygląda sytuacja w turystyce krajowej. To nie będzie grudzień marzeń dla polskiej branży turystycznej – wynika z raportu Noclegi.pl. Średnia cena rezerwacji świątecznych względem 2021 r. wzrosła aż o 40 proc. z 89 zł do 124 zł za osobę za noc. Liczba rezerwacji na ten czas jednak nie spadła znacząco, bo o 10 proc. Natomiast skrócił się czas pobytu.

– Wyraźnie widać trend, który zaobserwowaliśmy już w sezonie letnim. Polacy, nie chcąc zrezygnować z wyjazdów, obniżają ich koszty przez skracanie pobytu – tłumaczy Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl. A hotelarze dwoją się i troją, żeby zapełnić wolne miejsca. Zachęcają specjalnymi ulgami dla dzieci, dodatkowymi atrakcjami. Chociaż wiadomo, że np. w to Boże Narodzenie kuligów nie będzie, bo śniegu z dnia na dzień jest coraz mniej.

Które miejscowości wybierane są najczęściej? Tradycyjnie już Zakopane, Gdańsk czy Kraków, chociaż także Ustka, Kołobrzeg czy Niechorze. W Zakopanem lub w Karkonoszach na czterogwiazdkowe święta Bożego Narodzenia ze śniadaniami i obiadokolacjami (tydzień pobytu, dojazd własny) należy przyszykować przynajmniej 2300–2400 zł od osoby. W górach, obniżając standard o jedną gwiazdkę, można zaoszczędzić tyle samo co nad Bałtykiem, bo 100–150 zł, ale trafiają się oferty tańsze nawet o ok. 500 zł. Najczęściej jednak hotel trzeba opuścić już pierwszego dnia świąt – wskazuje Radosław Damasiewicz.

Jeśli chcemy je całe spędzić na krajowym wyjeździe w górach, trzeba przygotować się na wydatek minimum 2800–2900 zł od osoby i to raczej w hotelu trzy- niż czterogwiazdkowym. A to jest pułap finansowy, pozwalający wypocząć za takie pieniądze w pięciogwiazdkowym hotelu z dolotem i wyżywieniem all inclusive w Egipcie, na Cyprze, nie wspominając o Turcji.

Egipt podrożał bardziej niż Malta

To dlatego świąteczni turyści odpływają z Egiptu na Cypr i Maltę. Wprawdzie tak jak rok temu, w okresie świątecznym najchętniej wybierają egipskie kurorty, ale podczas gdy rok temu do Egiptu lecieli za przeciętnie ok. 3000 zł, to w tym roku ten koszt skoczył do 4600 zł. Chyba że akurat wybrali się w ostatniej chwili do Taby, gdzie zostały wolne miejsca.

Taki radykalny wzrost kosztów pociągnął za sobą równie radykalny spadek frekwencji – teraz Egipt wybrało ok. 22 proc. klientów biur podróży. W ubiegłorocznym okresie świąteczno-noworocznym było to prawie 50 proc. jadących z biurem podróży za granicę.

W okolicach 2000 zł płacą natomiast ci turyści, którzy święta spędzą na Cyprze (2200 zł) lub na Malcie (ok. 1900 zł). Te kierunki wybrało po 14 proc. klientów biur podróży, wyraźnie więcej niż Turcję (ok. 9 proc.), gdzie za święta płacą średnio niemal 2800 zł. To ok. 700 zł więcej niż rok wcześniej, podczas gdy Cypr zdrożał o ok. 600 zł, a Malta o niespełna 300 zł.

Niewielkim zainteresowaniem cieszą się narciarskie wyjazdy na święta. Do Włoch na bożonarodzeniowe narty wybiera się niespełna 2,5 proc. klientów biur podroży, a do Austrii – tylko 2 proc. Nic w tym dziwnego, bo oferty na narty w tym czasie są zdecydowanie droższe niż przed 22 grudnia.

Jeśli ktoś jest gotów spakować się w ciągu kilku godzin, ma ważne dokumenty i chce spędzić Boże Narodzenie poza krajem, to zapłaci często nawet o połowę mniej, niż osoba, która była przezorna i wykupiła wyjazd kilka tygodni temu. I są jeszcze wolne miejsca tak na wyjazdy do krajów egzotycznych, jak i w Europie.

Do końca tego tygodnia są jeszcze wolne miejsca w samolotach wylatujących na Kubę (hotel pięć gwiazdek, siedem dni) za 3000 zł, do Tajlandii na Krabi za 4999 zł, do egipskiej Taby (pięć gwiazdek) za 1600 zł, a wyjazd do Dubaju na siedem dni do hotelu czterogwiazdkowego można jeszcze w tym tygodniu trafić za 3200 zł.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Bielenda kupuje kosmetyki Tołpa
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Biznes
CD Projekt coraz bliżej kolejnego Wiedźmina. Świetne wyniki firmy
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Biznes
Zawirowania z certyfikacją FSC nie służą branży i eksportowi mebli
Biznes
Zmarł Charlie Munger, legendarny inwestor i partner Buffetta
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości