Nowy świat wirtualnej rzeczywistości

Rozwój metawersum otwiera nowe możliwości i sprzyja rozwojowi innowacyjności. Z pozytywnymi zmianami wiążą się jednak wyzwania prawne, które będą wymagały wypracowania nowych rozwiązań.

Publikacja: 28.07.2022 17:28

Nowy świat wirtualnej rzeczywistości

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatniego roku termin metaverse coraz częściej pojawia się w mediach. Jest to związane z nakreśleniem przez Marka Zuckerberga wizji metawersum jako następcy internetu jaki znamy dotychczas oraz zmiany nazwy założonej przez niego firmy na „Meta” 28 października 2021 roku1). Ale próby przeniesienia świata fizycznego do wirtualnej rzeczywistości towarzyszą nam od lat. W 2003 swój debiut miała gra „Second Life” (z ang. drugie życie). Mimo, że cały czas jest grywalna, nie cieszy się już tak dużą popularnością na rynku. W „Second Life” obserwowaliśmy mechanizmy, które są obecne w najnowszych iteracjach metawersów np. konsolidowanie tytułów do „nieruchomości” w wirtualnych światach oraz oddawanie ich w najem.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?