Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki

Sam fakt złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości może okazać się niewystarczający dla uniknięcia odpowiedzialności. Konieczne jest jeszcze wykazanie, że nastąpiło to we właściwym czasie.

Publikacja: 21.07.2022 22:58

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki

Foto: Adobe Stock

W praktyce obrotu, dość często wśród przesłanek pozwalających na zwolnienie członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania spółki wymienia się skrótowo: „złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości”. Pomija się przy tym istotny element przewidziany zarówno w art. 299 Kodeksu spółek handlowych (dalej „KSH”) w odniesieniu do zobowiązań cywilnoprawnych, jak i w art. 116 Ordynacji podatkowej, który dotyczy odpowiedzialności z tytułu należności publicznoprawnych spółki. Tym kluczowym elementem obu regulacji jest konieczność złożenia przedmiotowego wniosku we właściwym czasie. Jaka powinna być zatem relacja majątku spółki do jej zobowiązań, by można było uznać, że wniosek został złożony w terminie? Ze względu na istotność zagadnienia jakim jest odpowiedzialność osobista członków zarządu, pojęcie właściwego czasu doczekało się szeregu interpretacji, które przedstawione zostaną w niniejszym artykule.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy