Wojna nie zatrzymała karuzeli z fuzjami

Liczba transakcji jest wyższa niż rok temu. W najbliższych miesiącach aktywność przejmujących nie osłabnie.

Publikacja: 12.07.2022 21:00

Wojna nie zatrzymała karuzeli z fuzjami

Foto: Bloomberg

W drugim kwartale 2022 r. na polskim rynku zrealizowano 89 transakcji – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigatora. To o siedem więcej rok do roku (+8,5 proc.) oraz o trzy więcej kwartał do kwartału (+3,5 proc.).

– W drugim kwartale, mimo trudnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, rynek M&A miał się dobrze, a liczba transakcji była zbliżona do rekordów z 2021 r. Część transakcji była wymuszona ze względu na konieczność dezinwestycji aktywów na rynku rosyjskim – podkreśla Artur Wilk, analityk Navigator Capital Group.

Obrazujący koniunkturę w przemyśle wskaźnik PMI spadł w Polsce w czerwcu do 44,4 pkt, co w obliczu niepewnej sytuacji geopolitycznej wskazuje na ryzyko recesji w nieodległej przyszłości. W strefie euro PMI wynosi 52 pkt, co jest najniższą wartością od 22 miesięcy.

– Możemy przy tym zaobserwować wzmożoną aktywność funduszy PE/VC, choć nie przełożyła się ona na zakupy w II kwartale. Coraz niższe wyceny wartości spółek to jednak olbrzymia okazja dla posiadaczy kapitału. Taka relacja może wpływać na zwiększenie się w II połowie roku liczby aktywów zagrożonych i skutkować wyprzedażą – uważa Marcin Rajewicz, ekspert z Fordaty.

Zarówno inwestorzy strategiczni, jak i finansowi mają kieszenie pełne gotówki.

– Należy też pamiętać, że często najlepsze okazje inwestycyjne pojawiają się właśnie podczas największych zawirowań – podkreśla Paweł Szreder, partner Bain & Company Poland/CEE. Niejednorodne nastroje na rynku transakcyjnym dobrze ilustrują globalne statystyki.

– W oparciu o dane z pierwszych pięciu miesięcy szacujemy, że łączna wartość transakcji na świecie w całym 2022 r. może wynieść ok. 4,7 bln dol. Stanowiłoby to spadek o około 20 proc. wobec rekordowego 2021 r., ale wciąż ten rok ma szansę być jednym z najlepszych w historii pod względem wartości przejęć – podkreśla Szreder.

W II kwartale 2022 r. w Polsce w ujęciu branżowym dominował tradycyjnie sektor TMT (technologie, media, telekomunikacja).

– Jeśli chodzi o interesujące branże, to sektory technologiczny i opieki zdrowotnej nadal pozostają atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów – uważa Edgar Koleśnik, partner w Abris Capital Partners i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Dodaje, że kluczowe będzie jednak, czy sprzedający i kupujący będą mogli dojść do porozumienia w sprawie wyceny ze względu na przecenę, którą rynki publiczne zaobserwowały w sektorze technologicznym.

Czytaj więcej

Allianz przejął Avivę. Największa tego typu transakcja w Polsce
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa
Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa