Unia na biopaliwowym kursie

Najnowsza odsłona unijnej polityki klimatycznej została zdefiniowana przez program Europejskiego Zielonego Ładu. Wraz ze zwiększeniem tempa modernizacji energetyki wyznaczono również bardziej ambitne cele Unii Europejskiej mające zapewnić coraz większy udział biopaliw w przemyśle, szczególnie w transporcie.

Publikacja: 28.04.2022 21:45

Unia na biopaliwowym kursie

Foto: Adobe Stock

Podstawowym aktem prawnym regulującym docelowy poziom użycia biopaliw na poziomie unijnym jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z  dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE (potocznie nazywana „dyrektywą RED” [ang. Renewable Energy Directive]), która weszła w życie w 2009 r., a która w 2018. została zastąpiona przez aktualną wersję przekształconą, tj. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych („dyrektywa RED II”).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara