Nowojorskie Bonusly

Startup, dzięki któremu sam możesz poczuć się szefem i przyznać koledze bonus.

Aktualizacja: 10.02.2017 14:37 Publikacja: 09.02.2017 23:01

Kwestia przyznawania premii lub też bonusów w firmie, w której efekty pracy niekoniecznie są mierzalne, jak targety wysokości sprzedaży, od zawsze wywołują kontrowersje i bywają źródłem tarć. To, co motywująco działa na wyróżnionego, może skutecznie zdemotywować całą resztę zespołu, w sytuacji, gdy nagroda niekoniecznie trafia we właściwe ręce, lub gdy zwyczajnie należy się kilku osobom, a dostaje ją wyłącznie jedna. Co wtedy?

Interesujący problem, co jednak można z tym zrobić? Przecież każdy powinien się cieszyć, że w ogóle jakiekolwiek nagrody są przyznawane. Teoretycznie tak. W praktyce jednak wyróżnianie pracowników jest czymś na porządku dziennym, najczęściej oczywiście w formie bonusu finansowego.

 

Startup Bonus.ly z Nowego Jorku znalazł patent na ten dosyć wrażliwy temat. Stworzyli bowiem narzędzie do przyznawania mikro-bonusów wewnątrz firmy. Jak to działa? Otóż każdy z pracowników na początku miesiąca otrzymuje pewien bonus finansowy. Jednak nie dla siebie, a dla innych. Zazwyczaj są to symboliczne kwoty, rzędu $100-$200.

 

Genialne podejście, w którym to premia za pomoc przyznawana jest nie odgórnie, a oddolnie. To Ty samodzielnie, według własnego uznania rozdzielasz bonus innym. Masz problem z wykonaniem jakiegoś zadania? Zwracasz się do kogoś o pomoc, przez co kolega oderwany jest od własnej pracy? Nie ma sprawy, przekaż mu bonus, za poświęcony czas, a z pewnością o wiele bardziej doceni to, niż samo „dziękuję".

 

Ukryta wartość dodana Bonusly – team spirit

To, co jest ważne dla pracowników firmy – czyli premia za pomoc, dla osób na jej kierowniczych stanowiskach ma jeszcze inny wymiar i nie chodzi tutaj bynajmniej o sam materialny wymiar wdzięczności i wynikającą z tego gratyfikację finansową. Dzięki Bonus.ly pracownicy, programiści, czy ludzie w zespole o wiele chętniej ze sobą współpracują. Co więcej, bardzo często dochodzi do sytuacji, iż sami wychodzą z inicjatywą, aby wesprzeć kolegę w trudnym zadaniu.

 

Bonus.ly najczęściej wykorzystywane jest wśród środowisk IT, na co dzień stykających się właśnie z wieloma problemami różnej natury. Tego nie wyciągniesz z zadań, ani z zalogowanych czasów. Czy jako szef jesteś w 100% pewien, komu powinieneś dać bonus, testerowi, czy programiście? może to właśnie ten pierwszy sprawdził coś szybko, a główny programista ociągał się z tematem. Osoba bezpośrednio nie siedząca w danym zadaniu nie jest w stanie ocenić tego bezpośrednio z przypisanych zadań czy ukończonych tasków.

 

Z resztą, po co się nad tym zastanawiać. Zostaw to im. To wyraz wdzięczności i rozładowanie napięć między zespołami oraz większa chęć do pomocy. Wśród młodszych programistów to typowe, że ciągle się o wszystko pytasz. Ile razy można się o wszystko pytać? Jak wiele czasu można spędzać na poprawianiu czyjegoś kodu.

 

Bonus.ly jest publiczne, każdy wie, kto komu i za co pomógł. Oczywiście jest to także przedmiot żartów na zasadzie „zrób mi kawę, to dam Ci 5 Euro„. Czasami jest to skorelowane z kondycją firmy. Jak idzie dobrze, to każdy z pracowników ma więcej do rozdania. Natomiast ci, którzy są najbardziej aktywni i pomagają, zamiast zwykłego „dziękuję" mogą sobie nieźle dorobić.

 

Startup godny polecenia

Same Bonus.ly również doczekało się swojego rodzaju bonusu w postaci inwestycji w wysokości 2 milionów dolarów. W listopadzie stuknęło im ledwo dwa lata, jednak zyskali międzynarodowy rozgłos przez genialne narzędzie, poruszając bardzo wrażliwy temat, rozładowując często wewnętrzne napięcia, a momentami staje się wręcz narzędziem do jeszcze szybszego wzrostu.

 

Bonus.ly to wreszcie szczęśliwi pracownicy, lepsza atmosfera i kultura pracy w całej Twojej organizacji. Temat, na który firmy poświęcają ogromne środki, a który można rozwiązać zupełnie inaczej, oddolnie, bardziej sprawiedliwie. Zostaw zatem sprawy premii po prostu swoim pracownikom.

 

Piotr Nowosielski. Pasjonat growth hackingu, skalowania oraz innowacyjnych metod wzrostu. Twórca startupcribs.pl - portalu o historiach startupów z całego świata.

Kwestia przyznawania premii lub też bonusów w firmie, w której efekty pracy niekoniecznie są mierzalne, jak targety wysokości sprzedaży, od zawsze wywołują kontrowersje i bywają źródłem tarć. To, co motywująco działa na wyróżnionego, może skutecznie zdemotywować całą resztę zespołu, w sytuacji, gdy nagroda niekoniecznie trafia we właściwe ręce, lub gdy zwyczajnie należy się kilku osobom, a dostaje ją wyłącznie jedna. Co wtedy?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Polskie monety na aukcji. 80 dukatów sprzedano za 5,6 mln złotych
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej