Pomoc z tarcz antykryzysowej 6.0 i finansowej 2.0 przysługuje firmom, które działają w branżach uznanych przez rząd za najmocniej dotknięte skutkami drugiej fali pandemii. Na liście są 54 branże identyfikowane po numerach PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). – Zastosowanie kryterium PKD w tarczach spowodowało, że wielu przedsiębiorców, którym zamknięto firmy bądź ograniczono przychody, znalazło się poza systemami pomocowymi – mówił w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. W konferencji wzięli udział przedsiębiorcy pominięci w tarczach.

– Moja firma wynajmuje namioty na różnego typu imprezy plenerowe. Od marca obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Zatrudniam czterech pracowników, czasami do ośmiu–dziewięciu. Przychody spadły w różnych miesiącach o 75–80 proc. PKD nie kwalifikuje nas do pomocy – opowiadała Magdalena Leszczak-Wardęga.
– Od 25 lat prowadzę sklep z pamiątkami na krakowskim rynku. Z sukcesami. Teraz sytuacja jest tragiczna. Od marca notuję spadek przychodów o 80–90 proc. Przez zamknięcie hoteli, restauracji, muzeów, nie ma turystów. W marcu dostałam zwolnienie z ZUS i 5000 zł postojowego. Obecnie mój PKD nie kwalifikuje mnie do pomocy – mówiła Monika Tęcza.
– Jestem przedsiębiorcą z krótkim stażem. Dlatego nie kwalifikuję się do pomocy. Za moją salę zabaw, którą przez krótki czas wynajmowałam m.in. na imprezy urodzinowe, płacę 6000 zł czynszu miesięcznie – mówiła Ewelina Szmit. Przychodów nie ma, bo sala jest zamknięta.