Malezyjskie Kuala Lumpur, hiszpańska Malaga, emiracki Dubaj i australijskie Sydney tworzą pierwszą trójkę w rankingu najlepszych i najgorszych miast dla pracujących tam ekspatów, czyli specjalistów i menedżerów z zagranicy. Na drugim krańcu „The Expat City Ranking 2021”, który przygotowała InterNations (e-platforma networkingowo-informacyjna dla ekspatów) sklasyfikowano dwie włoskie metropolie, Rzym i Mediolan oraz południowoafrykański Johannesburg.
O pozycji w ogólnym zestawieniu decydowały wyniki w pięciu subrankingach oceniających i jakość życia, łatwość osiedlania się, warunki finansowe i mieszkaniowe, jakość życia zawodowego i życia rodzinnego w 57 dużych miastach świata, które przyciągają najwięcej specjalistów i menedżerów z zagranicy.
W rankingu opracowanym na podstawie opinii ponad 12,4 tys. ekspatów mieszkających w 186 krajach, znalazło się jedno miasto z Polski, Warszawa, która uplasowała się pomiędzy Luksemburgiem a Londynem. W naszym regionie najlepiej żyje się ekspatom w czeskiej Pradze (7.) i w estońskim Tallinie (22.). Gorzej wypadł Budapeszt (32. miejsce), a także Berlin (39.)
Jak zwracają uwagę autorzy zestawienia, pomimo nie najlepszej łącznej oceny, w dwóch subrankingach Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce, a konkretnie na 8. miejscu. Wysoko oceniono atrakcyjność polskiej stolicy pod względem kosztu życia, a także warunków finansowo-mieszkaniowych dla ekspatów (w tym umiarkowanych na tle wielu innych metropolii kosztów wynajmu mieszkania).
Czytaj więcej
W rankingu najdroższych miast świata (Worldwide Cost of Living 2021), sporządzanym przez Economist Intelligence Unit, w tym roku zdetronizowany został Paryż, dotychczasowy lider pod względem kosztów życia.