Malezyjskie Kuala Lumpur, hiszpańska Malaga, emiracki Dubaj i australijskie Sydney tworzą pierwszą trójkę w rankingu najlepszych i najgorszych miast dla pracujących tam ekspatów, czyli specjalistów i menedżerów z zagranicy. Na drugim krańcu „The Expat City Ranking 2021”, który przygotowała InterNations (e-platforma networkingowo-informacyjna dla ekspatów) sklasyfikowano dwie włoskie metropolie, Rzym i Mediolan oraz południowoafrykański Johannesburg.

O pozycji w ogólnym zestawieniu decydowały wyniki w pięciu subrankingach oceniających i jakość życia, łatwość osiedlania się, warunki finansowe i mieszkaniowe, jakość życia zawodowego i życia rodzinnego w 57 dużych miastach świata, które przyciągają najwięcej specjalistów i menedżerów z zagranicy.

W rankingu opracowanym na podstawie opinii ponad 12,4 tys. ekspatów mieszkających w 186 krajach, znalazło się jedno miasto z Polski, Warszawa, która uplasowała się pomiędzy Luksemburgiem a Londynem. W naszym regionie najlepiej żyje się ekspatom w czeskiej Pradze (7.) i w estońskim Tallinie (22.). Gorzej wypadł Budapeszt (32. miejsce), a także Berlin (39.)

Jak zwracają uwagę autorzy zestawienia, pomimo nie najlepszej łącznej oceny, w dwóch subrankingach Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce, a konkretnie na 8. miejscu. Wysoko oceniono atrakcyjność polskiej stolicy pod względem kosztu życia, a także warunków finansowo-mieszkaniowych dla ekspatów (w tym umiarkowanych na tle wielu innych metropolii kosztów wynajmu mieszkania).

Czytaj więcej

Przetasowania w rankingu najdroższych miast świata

Jednak ogólną ocenę stolicy Polski obniżyła niska punktacja za warunki osiedlania się w Warszawie. W tej kategorii, w której ocenia się m.in. możliwości życia towarzyskiego w mieście, przyjazność otoczenia wobec ekspatów oraz łatwość nauki lokalnego języka, Warszawa została uznana za jedno z najgorszych miast zajmując odległe 49.miejsce.

Mieszkający w polskiej stolicy specjaliści i menedżerowie z zagranicy krytycznie ocenili też ogólną jakość życia w stolicy Polski (Warszawa zajęła tu 42.miejsce - do czego przyczyniło się zanieczyszczenie powietrza). Liderem w tej kategorii po raz kolejny została stolica Austrii, Wiedeń.

Łączną punktację Warszawy obniżyła także jakość życia rodzinno-zawodowego. W tej kategorii, w której oceniano m.in. warunki oraz godziny pracy, perspektywy rozwoju kariery i work-life balance, Warszawa zajęła 36. Pozycję, a wygrało niemieckie Monachium. Pomimo to 75 proc. ankietowanych w Warszawie ekspatów deklaruje ogólne zadowolenie.