To rekordowa kwota. Za odręcznie napisany dokument naukowy nigdy nie zapłacono więcej - informuje BBC.

- Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym - powiedział BBC Vincent Belloy, ekspert ds. ksiąg i manuskryptów domu aukcyjnego Christie's, który przeprowadził licytację. Dom aukcyjny poinformował, że sprzedaż „przyciągnęła kolekcjonerów z całego świata, którzy docenili znaczenie dokumentu”. Jednak nabywca 54-stronicowego papieru nie został ujawniony.

Czytaj więcej

Manuskrypt Einsteina na aukcji. Pokazuje jak powstała teoria względności

Przed aukcją manuskrypt szacowano na 2 do 3 milionów euro (około 9 – 12,5 mln złotych), co czyniło go najcenniejszym rękopisem Einsteina, jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji - informował dom aukcyjny Christie's.

54-stronicowy rękopis został napisany wspólnie przez laureata Nagrody Nobla oraz Michele Besso – szwajcarsko-włoskiego inżyniera i współpracownika Einsteina, wieloletniego przyjaciela i powiernika.

W manuskrypcie jest 26 stron autorstwa Einsteina i 25 stron autorstwa Besso, wraz z trzema stronami wpisów napisanych przez nich obu, i jest również uważany za cenny zapis relacji Einsteina z Besso. Według Christie’s dokument przedstawia „kluczowy etap w rozwoju ogólnej teorii względności, która przekształciła współczesne rozumienie działania wszechświata”. Znany jako „Rękopis Einsteina-Besso”, 54-stronicowy dokument został napisany w Zurychu między czerwcem 1913 a początkiem 1914 roku.

Zawiera równania, które doprowadziły Einsteina do opisania radykalnie nowego obrazu wszechświata w tym także zagadnienia anomalii na orbicie planety Merkury.

W maju zeszłego roku list napisany przez Einsteina zawierający najsłynniejsze równanie tej teorii, E=mc², został sprzedany za ponad 1,2 miliona dolarów, czyli około 5 mln złotych.

Czytaj więcej

List o Bogu Einsteina sprzedany za 2,9 mln dolarów
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ