Szacuje się, że dokument jest wart od 2 do 3 milionów euro (około 9 – 12,5 mln złotych), co czyni go najcenniejszym rękopisem Einsteina, jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji - informuje dom aukcyjny Christie's.

54-stronicowy rękopis został napisany wspólnie w Zurychu przez laureata Nagrody Nobla oraz Michele Besso – szwajcarsko-włoskiego inżyniera i współpracownika Einsteina, wieloletniego przyjaciela i powiernika – informuje CNN.

W manuskrypcie jest 26 stron autorstwa Einsteina i 25 stron autorstwa Besso, wraz z trzema stronami wpisów napisanych przez nich obu, i jest również uważany za cenny zapis relacji Einsteina z Besso. Według Christie’s dokument przedstawia „kluczowy etap w rozwoju ogólnej teorii względności, która przekształciła współczesne rozumienie działania wszechświata”. Znany jako „Rękopis Einsteina-Besso”, 54-stronicowy dokument został napisany między czerwcem 1913 a początkiem 1914 roku. Zawiera równania, które doprowadziły Einsteina do opisania radykalnie nowego obrazu wszechświata w tym także zagadnienia anomalii na orbicie planety Merkury.

Rękopis Einsteina-Besso

Rękopis Einsteina-Besso

AFP

Kiedy Michelle Besso wyjechał z Zurychu, zabrał ze sobą rękopis – dzięki temu przetrwał, ponieważ Einstein prawdopodobnie nie zadałby sobie trudu, aby „zachować to, co uważał za dokument roboczy”. Na dodatek zawierający błędy.

Oprócz rękopisu przechowywanego w Archiwum Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Rękopis Einsteina-Besso jest jedynym zachowanym dziełem opisującym genezę ogólnej teorii względności.