Już ponad 13 tys. osób, które wróciły z pracy za granicą, zarejestrowało się jako bezrobotne – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na koniec lipca. Do końca roku liczba ta może wzrosnąć do 22,5 tys. Byłoby to dwa razy więcej niż w 2008 r. i cztery razy więcej niż w 2007 r.

– Zjawisko powrotów do kraju nasila się. W zeszłym roku w naszym urzędzie zarejestrowało się ok. 100 – 110 osób wcześniej pracujących za granicą, do września br. było już ich 150 – mówi Alicja Osolińska z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle.

Zdaniem urzędników, bezrobotni reemigranci dosyć dobrze odnajdują się na polskim rynku pracy. – Mają unikalne w Polsce doświadczenie, które jest doceniane przez pracodawców. Znają języki, są bardziej otwarci. Skutkuje to tym, że łatwiej im znaleźć pracę – zauważa Osolińska. – Osoby pracujące wcześniej za granicą ceni się m.in. za umiejętność nawiązywania nowych kontaktów i odnajdywania się w innej kulturze pracy czy otwartość na pracę w nieznanym sobie środowisku – potwierdza Przemysław Gacek, prezes grupy Pracuj, do której należy portal pracuj.pl.

Część reemigrantów chętnie podejmuje też nowe wyzwania i zakłada własne firmy. Zdaniem wiceminister pracy Czesławy Ostrowskiej zwykle mają oni pomysł na swoją przyszłość. – Często przychodzą do urzędów i mówią wprost: „Chcemy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bo nam się należy jako bezrobotnym, resztę dołożymy z oszczędności” – podkreśla minister. Przykładowo w Krośnie na 250 udzielonych pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej ok. 30 trafiło do osób, które wcześniej pracowały za granicą. – Głównie chcą zakładać firmy budowlane lub naprawy aut – mówi Regina Chrzanowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.

Liczbę osób powracających z zagranicy i rejestrujących się jako bezrobotne określa się na podstawie formularzy E301, potwierdzających zatrudnianie za granicą. W tych statystykach nie mieszczą się ci, którzy pracowali sezonowo lub nielegalnie. Resort pracy przygotowuje raport, ile osób wracających z zagranicy rejestruje się jako bezrobotne. Powinien być on znany w przyszłym tygodniu.