Podczas piątkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy  Surgutu prezes Władimir Bogdanow potwierdził wcześniejsze zapowiedzi węgierskich władz, że strony porozumiały się co do odsprzedaży aktywów MOL węgierskiemu Skarbowi Państwa.

Do 1 września Rosjanie odsprzedadzą kupione w 2009 r. od austriackiego OMV 21,2 proc. akcji za 1,88 mld dol. Zarobią więc 480 mln dol.

– To nie najwyższy zysk za dwa lata trzymania akcji. Ale jeszcze mniej zarobiłby Surgut, gdyby te pieniądze włożył na lokatę, jak ma to w zwyczaju – skomentował Maksim Moszkow, analityk UBS.

Jedyny zagraniczny zakup czwartego naftowego koncernu Rosji okazał się więc nie do końca niewypałem. Przez dwa lata Węgrzy i władze MOL nie godziły się na wpis Surgutu na listę akcjonariuszy, co uniemożliwiało Rosjanom zasiadanie we władzach i udział w WZA. Węgrzy konsekwentnie domagali się upublicznienia struktury własnościowej, a Surgut konsekwentnie tego odmawiał.

Ten najbardziej tajemniczy koncern Rosji, choć jest notowany na moskiewskiej giełdzie, nie ujawnia właścicieli. Media rosyjskie ustaliły, że firmę kontroluje Bogdanow poprzez swoich ok. 30 spółek.

Surgut jest najbogatszym koncernem Rosji. Na koniec 2010 r. miał na kontach 20 mld dol. gotówki.