Władze samorządowe, angażując się w proces kształtowania i wdrażania lokalnej polityki energetycznej, odpowiadają m.in. za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę efektywności energetycznej, wpływają na zmniejszenie wydatków gminy i gospodarstw domowych na energię. Należy też pamiętać, że w ich rękach leży ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii na danym terenie.
W jaki sposób władze samorządowe kreują lokalny ład energetyczny i jak można skutecznie je wspierać w optymalizacji podejmowanych w tym zakresie działań? O tym podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie (8–9 kwietnia) w ramach panelu „Zarządzanie energią w gminie – efektywne wykorzystanie szans i zasobów" będą dyskutować Rafał Soja, prezes Tauron Sprzedaż, Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy, Alessandro Costa, ekspert nauk środowiskowych Uniwersytetu Ca' Foscari z Włoch, Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski, Eva Hallström, radna Zgromadzenia Regionów Europy, Szwecja, Mark Bramah, managing director, Municipia, Wielka Brytania.
Gmina powinna dbać o bezpieczeństwo dostaw energii, współpracując z firmami energetycznymi oraz ułatwiać prowadzenie inwestycji. W niedalekiej przyszłości czeka nas również aktywne włączanie się samorządów w realizację zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej. Jak się do tego przygotowywać? O tym już niebawem podczas krakowskiego kongresu.