Porozumienie podpisane w Norymberdze przez komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa i wiceminister rolnictwa Kathleen Merrigan przewiduje zwiększenie wymiany handlowej zyskującymi na popularności produktami organicznymi, która to wymiana przekracza już 50 mld dolarów (38 mld euro).
- To partnerstwo oznacza ważny krok, handel artykułami rolnymi Unii z USA osiąga nowy poziom współpracy — stwierdził Ciolos. — Partnerstwo to usuwa poważne bariery, zwłaszcza dla małych i średnich producentów.
Według wiceminister Merrigan, umowa otworzy nowe rynki dla amerykańskich farmerów i hodowców bydła, zapewni także wiele miejsc pracy Amerykanom przy pakowaniu, wysyłce i wprowadzaniu na rynek tych produktów.
Zanim jednak umowa zacznie obowiązywać od czerwca firmy produkujące zdrową żywność będą musiały dostosować się do dwóch rodzajów norm obowiązujących po obu stronach Atlantyku.
Według dany Komisji Europejskiej, Stany są największym partnerem handlowym Unii, z udziałem 14,4 proc., tuż przed Chinami z 13,8 proc. Według wyliczeń ministerstwa rolnictwa Niemiec, ponad 90 proc. całej sprzedały zdrowej żywności przypada na USA i Europę.