Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.04.2019 20:42 Publikacja: 18.04.2019 17:27
Foto: Adobe Stock
Obie normy zostały poddane pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani opowiedzieli się za Wi-fi.
Komisja Europejska chce doprowadzić do zatwierdzenia normy referencyjnej dla samochodów podłączonych do Internetu, co jest istotne dla producentów pojazdów i sprzętu łączności oraz operatorów łączności. Ten rynek szacuje się na wiele miliardów euro rocznie — stwierdził Reuter.
Ta kwestia wywołała podział w sektorach motoryzacji i technologicznym, doprowadziła do zaciekłego promowania każdej normy przez jej zwolenników, zainteresowanych lukratywnym rynkiem pojazdów podłączonych do Internetu.
Technologią Wi-fi (Wireless Fidelity) polegającą głównie na łączności między samochodami popierają Volkswagen, Toyota, Renault, NXP, Autotalks i Kapsch TrafficCom, zwolennikami drugiej są Daimler, Ford, Grupa PSA, Deutsche Telekom, Ericsson, Huawei, Intel, Qualcomm i Samsung. Nowa technologia piątej generacji (5G) łączy pojazdy i urządzenia odbiorcze w sąsiedztwie z szerszym zakresem aplikacji w dziedzinie rozrywki, danych o ruchu drogowym i generalnej nawigacji.
Bruksela broniła technologii Wi-fi twierdząc, że jest dostępna w odróżnieniu od 5G i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Krytycy twierdzili z kolei, że wymóg, by modyfikowano nowe technologie tak, aby były kompatybilne ze starszymi jest nierealistyczny i zahamuje prace nad innowacjami. „Tekst proponowany w obecnej wersji przez Komisję Europejską nie zapewnia równych warunków miedzy istniejącymi technologiami, narzucając dyskryminacyjne wymogi interoperacyjności i kompatybilności, a nowszymi technologiami" - stwierdziła grupa nacisku i zwolenniczka 5G, 5GAA.
Sektor łączności wiążący duże nadzieje z aplikacjami w 5G, że wynagrodzą mu dokonane inwestycje, zareagował równie krytycznie. - Europa nie może zatwierdzać tylko jednej technologii połączeń z Internetem dla motoryzacji. Kraje członkowskie mogą to skorygować przywracając technologie 4G i 5G. Stawka jest globalna konkurencyjność i bezpieczeństwo - oświadczyła dyrektor generalna grupy lobbyingu na rzecz łączności ETNO, Lise Fuhr.
Przeciwnicy Wi-fi mogą podjąć próbę zablokowania decyzji na sesji Rady Europejskiej zwykłą większością głosów. Nie wiadomo tylko, kiedy Rada zajmie się tą sprawą.
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego naciska władze UE na poluzowanie planowanego na 2035 r. zakazu sprzedaży aut spalinowych oraz planowanych limitów emisji spalin.
Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch propozycji Komisji Europejskiej, wzmocnienia praw pasażerów korzystających w jednej podróży z różnych środków transportu. To część pakietu legislacyjnego dotyczącego mobilności.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Ceny ogniw litowo-jonowych gwałtownie spadają. Ale czy to przełoży się na niższe ceny samochodów elektrycznych? W przyszłości na pewno, ale póki co firmy chcą odzyskać zainwestowane pieniądze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas