Spółka Skarbu Państwa, monopolista na rynku gier i loterii pieniężnych osiągnęła w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie ponad 3,4 mld zł., o 14,7 proc. wyższą niż rok wcześniej. Zysk netto spółki przekroczył 318 mln zł i był o prawie 65 proc. wyższy rok do roku. – To jeszcze nieoficjalne dane, ale 2012 był dla firmy pełen rekordów – ocenił Wojciech Szpil, prezes Totalizatora Sportowego, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Na niemal wszystkich swoich grach spółka zanotowała wzrosty w porównaniu do wyników z roku wcześniejszego. Rok do roku ich sprzedaż zwiększyła się w sumie o ponad 439 mln zł. Standardowa gra w Lotto przyniosła Totalizatorowi 1,84 mld zł przychodów, o 15 proc. więcej rok do roku i stanowiło to prawie 54 proc. przychodów spółki. Bardzo dobre wyniki firma osiągnęła na wprowadzonej we wrześniu opcji Lotto Plus. Średnio już co drugi kupon Lotto zawierany jest z tą opcją, a po kilku miesiącach przyniosła ona przychód na poziomie blisko 80 mln zł.

W sumie spółka w ub.r. wypłaciła grającym 1,7 mld zł, z czego najwyższa jednorazowa wygrana wyniosła 33,7 mln zł. Nie była to jednak rekordowa kumulacja w Lotto, taka miała miejsce we wrześniu 2011 r. i wyniosła 56 mln zł, ale w ubiegłym roku, dużych kumulacji było więcej niż kiedykolwiek. – Mieliśmy aż dziewięć kumulacji powyżej 17 mln złotych, a w pierwszym kwartale ubiegłego roku zdarzyły się trzy powyżej 20 mln zł – mówił prezes Szpil. Rekordowe wyniki firma odnotowała także w sprzedaży Mini Lotto (ponad 166 mln zł, – 11 proc. więcej rok do roku), w którym w ub.r. padło zresztą aż osiem najwyższych wygranych w historii tej gry. Rekordową sprzedaż zanotowały też loterie terminalowe (ponad 130 mln zł – ok. 18 proc. więcej rok do roku) i zdrapki (ponad 338 mln zł – wzrost o 30,7 proc. rok do roku). Grzegorz Sołtysiński, członek zarządu TS zwracał uwagę, że w ubiegłym roku spółka wpłaciła do budżetu państwa tytułem podatków i dopłat (bez dywidendy) ponad 1,57 mld zł. Dopłaty na fundusze celowe, w tym na kulturę i sport, wyniosły 784,7 mln zł o 94 mln zł więcej niż rok wcześniej. Na Fundusz Kultury Fizycznej w ub.r. TS przekazał ponad 604 mln zł, a na Fundusz Kultury – prawie 157 mln zł.

W tym roku zarząd planuje m.in. rozwój segmentu zdrapek; chce wprowadzić sprzedaż losów w 300 maszynach samoobsługowych, które mają stanąć w kolekturach. Dodatkowo gry Totalizatora mają być dostępne w kasach sieci handlowych.

Jakie nowe gry planuje wprowadzić Totalizator Sportowy?