Obwieszczenie przez premiera Donalda Tuska końca kryzysu wywołało podczas sesji plenarnej chichoty wśród przedstawicieli biznesu. – W czwartym kwartale wzrost przekroczy 2 proc., w całym 2013 r. 1,5 proc., a w 2014 r. może sięgnąć 3 proc. – mówił premier, dodając, że kryzys w Europie się kończy, a Polacy już go odparli.
Nawet przeszacowując nieco nasz potencjał, premier po raz kolejny przechodzi jednak do historii krynickiego Forum. Już raz udało mu się to w 2008 r., kiedy ogłoszony został plan wejścia Polski do strefy euro.
OFE, a w tle kryzys
W dyskusjach panelowych w tym roku zdecydowanie najczęściej pojawiał się wątek reformy czy też – jak uważa część ekspertów – wręcz demontażu systemu OFE. Choć nie ogłoszono go w samej Krynicy, to jednak zarówno przed konferencją premiera, jak i po niej sprawa OFE pojawiała się nawet na panelach, których zakres tematyczny akurat z systemem emerytalnym nie miał nic wspólnego.
Oczekiwano także na wygłoszenie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego programu gospodarczego i kilka pomysłów z tej strony faktycznie padło – jak wprowadzenie podatku od obrotu giełdowego – na rynku akcji 1 proc., a na pozostałe transakcje 0,5 proc.
Pojawić miałaby się także kolejna stawka podatku PIT w wysokości 39 proc. z możliwościami odpisów na inwestycje. – Podatek od transakcji finansowych nie jest nowy i rozważa go wiele krajów – mówił Kaczyński na krynickim deptaku. Jego partia chce także wprowadzenia 1 proc. podatku obrotowego dla sieci handlowych, co zapowiada już od kilku lat.